Możliwe jest również ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy na wniosek pracownika. Jak przygotować skuteczne pismo dotyczące zmiany godzin pracy? poniżej znajdziesz gotowe do wypełnienia wzory pism:
- Podanie o zmianę godzin pracy (wzór ogólny)
- Wniosek o zmianę godzin pracy ze względu na dziecko
- Wniosek o zmianę godzin pracy ze względu na dojazd
Zmiana godzin pracy z woli pracownika
Pracownik może złożyć wniosek o zmianę godzin pracy, czyli prośbę o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, powinien przygotować w tym celu formalne podanie, czyli wniosek w formie pisemnej.
Zmiana rozkładu czasu pracy jest dopuszczalna, o ile nowy rozkład ustalony dla pracownika pozostanie zgodny z wymaganiami danego systemu czasu pracy. Zatem pracodawca może przystać na prośbę pracownika i zmienić jego rozkład czasu pracy, o ile wyraża taką wolę i ma taką możliwość
Niekiedy dla pracownika ustala się także tak zwany ruchomy czas pracy, czyli przedział godzinowy, w którym pracownik może rozpocząć pracę. Wniosek o zmianę rozkładu czasu pracy może dotyczyć też zmiany dni świadczenia pracy, o ile jest to rozwiązanie dopuszczalne w danym zakładzie pracy i pracodawca wyrazi na to zgodę.
Czy pracodawca musi zgodzić się na prośbę pracownika?
Prośba o zmianę godzin pracy nie jest dla pracodawcy wiążąca. Nie ma on obowiązku akceptowania takiej prośby – to od jego woli zależy, czy wyrazi zgodę na zmianę rozkładu czasu pracy. Taka decyzja zawsze powinna być dobrze przemyślana.
W końcu to obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o to, by zakład pracy dobrze funkcjonował, a także, aby pracownik wykonywał swoje zadania tak, jak należy. Z tego względu przed wydaniem zgody na zmianę rozkładu czasu pracy przełożony bierze pod uwagę wszystkie te czynniki.
Jeżeli wnioskodawca spełnia wymagania określone w przepisach kodeksu pracy, jego prośba o zmianę godzin czasu pracy jest dla pracodawcy wiążąca. Może on odrzucić ją tylko w uzasadnionych przypadkach i powinien wyjaśnić swoją decyzję pracownikowi.
Co więcej, przepisy wyliczają, jakie przyczyny pozwalają pracodawcy odrzucić wniosek o zmianę godzin pracy ze względu na dziecko niepełnosprawne. Są to wyłącznie argumenty powiązane:
- z rodzajem wykonywanej pracy,
- z organizacją pracy w zakładzie.
Zmiana godzin pracy ze względu na dziecko
Jak zostało wspomniane, w szczególnej sytuacji są ci pracownicy wnioskujący o zmianę rozkładu czasu pracy, którzy swoją prośbę uzasadniają koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem, wymagającym takiej opieki ze względu na swój stan zdrowia.
Takim pracownikom przysługuje możliwość wnioskowania o zmianę organizacji czasu pracy, a także:
- zmiany formy świadczenia pracy z pracy na miejscu na telepracę, czyli pracę z domu,
- ustalenia indywidualnego rozkładu czasu pracy,
- ustalenia ruchomego czasu pracy,
- ustalenia przerywanego czasu pracy, przy czym przerwa w świadczeniu pracy nie może przekraczać 5 godzin na dobę (czas tej przerwy nie wlicza się do czasu pracy, ale uprawnia do wynagrodzenia należnego za czas przestoju).
Jak napisać wniosek o zmianę godzin pracy?
Zmiana godzin czasu pracy może zostać wprowadzona tylko na pisemny wniosek pracownika. Pismo tego typu musi zawierać kilka niezbędnych elementów formalnych, w tym dane pracownika oraz opis interesującego go rozwiązania – wskazanie, w jakich godzinach chciałby pracować.
Najczęściej pracownicy przygotowują wniosek o zmianę godzin pracy ze względu na dojazd, konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem (odbieranie dziecka z przedszkola) czy stan zdrowia.
Zmiana godzin rozpoczynania i kończenia pracy może rozwiązywać problem kiepskiego połączenia komunikacyjnego, umożliwiać rodzicowi odwożenie i odbieranie dziecka ze szkoły czy przedszkola, a także przyjmowanie leków czy posiłków o zaleconych przez lekarza porach.
Przygotowując uzasadnienie wniosku o zmianę rozkładu czasu pracy, należy pamiętać, aby ująć w swoim piśmie przyczyny obiektywnie ważne – takie, które faktycznie mogą przekonać pracodawcę do tego, że zmiana godzin świadczenia pracy będzie dla pracownika dużym ułatwieniem i nie wpłynie negatywnie na jakość wykonywanej przez niego pracy.
Jak ustala się indywidualny rozkład czasu pracy?
Indywidualny rozkład czasu pracy wprowadza się wyłącznie na wniosek pracownika, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zatem pracownik może rozpoczynać i kończyć pracę w innych godzinach czy w innych dniach tygodnia, o ile zmiany te mieszczą się w ramach obowiązującego systemu czasu pracy.
Niedopuszczalne jest również dokonanie zmian, które naruszałyby przepisy związane z ograniczeniami czasu pracy względem danej kategorii pracowników, na przykład kobiet w ciąży, które nie mogą pracować w porze nocnej.
Zmiany przełożony może wprowadzić do obowiązującego regulaminu pracy, przy czym wtedy wejdą one w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników. Postanowień dotyczących nowego rozkładu czasu pracy nie wprowadza się do umowy o pracę – wystarczający jest wniosek pracownika i zgoda pracodawcy.
Podsumowanie
Zgodnie z art. 142. – Indywidualny rozkład czasu pracy – Kodeksu pracy:
Pracodawca ma prawo, by odmówić uwzględnienia wniosku pracownika, jeśli indywidualny czas pracy kolidować będzie z organizacją pracy w zakładzie pracy bądź z rodzajem pracy wykonywanej przez tego pracownika. Wyjątkiem jest sytuacja rodzica dziecka niepełnosprawnego, gdzie godziny pracy dostosować można do wymagań i potrzeb dziecka.
Wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy, aby wywołał oczekiwane skutki, powinien być sporządzony prawidłowo i powinien zawierać szereg niezbędnych informacji. Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, pobierz przygotowany przez nas wzór wniosku, który znajdziesz na samej górze.
Inne przepisy, które warto znać:
§ 1.Systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, z zastrzeżeniem § 2-5 oraz art. 139 § 3 i 4.
Podobne wzory pism:
- Nadgodziny w pracy – czy otrzymujesz prawidłową rekompensatę za przepracowane godziny nadliczbowe?
- Zwolnienie dyscyplinarne – kiedy następuje i jakie są jego konsekwencje
- Jak umotywować wniosek o przeniesienie na inny dział w pracy?
- Mobbing w pracy – przykłady – definicja – gdzie zgłosić
- Rozwiązanie umowy o pracę przed rozpoczęciem zatrudnienia
- Świadczenia na dzieci w 2021 roku – na co mogą liczyć rodzice?