Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności. Zasiedzenie następuje w monecie usunięcia długo trwającej sprzeczności między faktycznym władaniem nieruchomością przez daną osobę a istniejącym stanem prawnym własności.
Często zdarza się bowiem, że osoba, która nieruchomością włada, nie jest jej formalnym właścicielem lub nie jest w stanie wykazać własności. Zwykle taka sytuacja wynika z zaniedbań osoby będącej prawym właścicielem nieruchomości. Wniosek o zasiedzenie nieruchomości <– pobierzesz tutaj.
Nabycie własności a zasiedzenie nieruchomości
Kodeks cywilny określa, że do nabycia własności konieczne jest:
• dopuszczalność zasiedzenia,
• samoistne i nieprzerwane posiadanie dokonującego zasiedzenia,
• upływ oznaczonego terminu oraz,
• uwzględnienie przeszkód powodujących wydłużenie terminu.
Po jakim czasie następuje zasiedzenie nieruchomości?
Osoba, która posiada nieruchomość, jednakże nie jest jej właścicielem, nabywa własność, według polskiego prawa, jeśli posiada tę nieruchomość nieprzerwanie od dwudziestu lat jako posiadacz samoistny. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy uzyskał posiadanie w złej wierze.
W złej wierze
Nawet jeśli osoba uzyskała nieruchomość w złej wierze, po upływie trzydziestu lat posiadacz nieruchomości nabywa jej własność.
Nieruchomość rolna
Z kolei zasady nabycia nieruchomości rolnej, w rozumieniu przepisów ustawy, przez zasiedzenie może jedynie rolnik indywidualny w rozumieniu przepisów tej ustawy, jeżeli dowody potwierdzają osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego, zamieszkanie, powierzchnię użytków rolnych i kwalifikacji rolniczych, a ponadto powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z nieruchomościami rolnymi stanowiącymi jego własność nie przekroczy 300 ha użytków rolnych.
- ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – art. 172.
Polecane wzory pism: Odpowiedź na wniosek o zasiedzenie
Podobne wzory pism:
- Kiedy mamy do czynienia z zasiedzeniem nieruchomości w dobrej wierze?
- Immisje, czyli jak sobie poradzić z uciążliwym sąsiadem?
- Czym jest rękojmia wiary publicznej księgi wieczystej?
- Zgoda małżonka – w jakich sytuacjach jest potrzebna?
- Kiedy sprzedaż nieruchomości rodzi obowiązek zapłaty VAT?
- Ograniczone prawa rzeczowe