ZnajdzParagraf.pl

Zapomniałem zgłosić sprzedaż auta – kara finansowa i odwołanie

Zapomniałem zgłosić sprzedaż auta – kara finansowa i odwołanie

Po sprzedaży samochodu wiele osób zastanawia się, czy musi zgłaszać sprzedaż samochodu. Przepisy jasno to wyjaśniają. Konieczne jest powiadomienie właściwego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji o zbyciu pojazdu w ciągu 30 dni od zawarcia umowy darowizny lub umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować karą pieniężną.

W przypadku otrzymania kary pieniężnej za niezgłoszenie sprzedaży samochodu przysługuje Ci odwołanie. Aby ułatwić Ci jego sporządzenie, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór odwołania od kary za niezgłoszenie zbycia pojazdu, który pobierzesz poniżej:

Czy i dlaczego trzeba zgłaszać sprzedaż samochodu?

Wspomniana powyżej kara finansowa (w wysokości od 200 do 1000 zł) nie jest jedyną niepożądaną konsekwencją, na jaką naraża się były właściciel pojazdu, nie zgłaszając w wydziale komunikacji faktu jego zbycia.

Jeśli nabywca samochodu także nie dopełni obowiązku zarejestrowania go na siebie, były właściciel nadal będzie widniał w Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów (CEPiK) jako właściciel pojazdu.

W razie wypadku lub stłuczki tym pojazdem przez nowego właściciela może okazać się, że były właściciel będzie musiał składać wytłumaczenia co do pojazdu, który już do niego nie należy.

Sprawa podobnie ma się w przypadku braku opłat za parkowanie lub mandatów z fotoradaru. Jeśli nowy właściciel nie zarejestrował pojazdu na siebie, były właściciel, może otrzymywać wezwanie do uiszczenia opłat lub wskazania kierującego, który popełnił dane wykroczenie.

Jeszcze poważniejsze konsekwencje grożą byłemu właścicielowi, jeśli sprzedany pojazd zostanie wykorzystany do popełnienia przestępstwa.

Konsekwencje niezgłoszenia zbycia pojazdu do towarzystwa ubezpieczeniowego

Aby nie narazić się na kłopoty, sprzedaż samochodu należy także zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego.

W przypadku, gdy nowy właściciel po zakupie nie skontaktuje się z ubezpieczycielem, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie nieświadome zmiany właściciela oraz będzie oczekiwać kolejnej wpłaty od byłego właściciela. Jeśli to nie poskutkuje, umowa ubezpieczenia wygaśnie wraz z końcem okresu ochrony.

Ponadto, jeśli nowy właściciel nie przerejestruje pojazdu na siebie, a w tym czasie wyjdzie ubezpieczenie, jako właściciel nieposiadający ubezpieczenia OC zostanie wytypowany poprzedni właściciel.

Za dzień przerwy w ciągłości polisy grożą wysokie kary pieniężne, dlatego warto jest pamiętać, o zgłoszeniu zbycia auta.

Do kiedy trzeba zgłosić sprzedaż samochodu?

Były właściciel pojazdu ma 30 dni kalendarzowych od dnia, w którym została zawarta umowa kupna-sprzedaży lub darowizny na pojawienie się w wydziale komunikacji i poinformowaniu o zbyciu pojazdu.

W wyniku z zagrożeniem epidemicznym i utrudnionym dostępem do urzędów termin ten 1 lipca 2021 roku został wydłużony do 60 dni. Obowiązuje on do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, spowodowanego pandemią Covid-19.

Zbycie pojazdu można zgłosić na dwa sposoby: w urzędzie lub przez Internet.

Aby załatwić sprawę w urzędzie komunikacji, należy posiadać umowę kupna-sprzedaży (lub darowizny) oraz wypełnić druk zawiadomienia o zbyciu pojazdu. Wszystkie informacje potrzebne do wypełnienia druku są zawarte na umowie kupna-sprzedaży.

O wiele prostszym sposobem na poinformowanie o zbyciu pojazdu jest złożenie zawiadomienia przez Internet. W tym celu potrzebny jest skan umowy kupna-sprzedaży pojazdu oraz profil zaufany, przy pomocy którego potwierdza się tożsamość osoby składającej zawiadomienie.

Kara za niezgłoszenie sprzedaży samochodu w wydziale komunikacji

Według Prawa o ruchu drogowym właściciel pojazdu ma 30 dni na zgłoszenie faktu zakupu lub sprzedaży pojazdu. Ten sam termin dotyczy zgłoszenia zmiany stanu faktycznego samochodu, który wymaga zmiany danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym.

Przez wiele lat zapis ten nie obowiązywał w praktyce, a osobom, które nie poinformowały urzędu o kupnie lub sprzedaży samochodu, nie groziły żadne konsekwencje.

Jednak dnia 1 stycznia 2020 roku przepisy zostały zmienione. Obecnie, za brak zawiadomienia wydziału komunikacji w nabyciu (kupnie) lub zbyciu (sprzedaży) pojazdu w terminie 30 dni od zawarcia umowy, grozi kara od 200 do 1000 zł.

Przepis ten obowiązuje także osoby sprowadzające samochody z zagranicy. Te pojazdy także  muszą zostać zarejestrowane w Polsce w ciągu 30 dni, pod rygorem wymienionej powyżej kary pieniężnej.

Nie zgłosiłem sprzedaży samochodu w wydziale komunikacji – co mogę zrobić?

Zapomnienie o zgłoszeniu sprzedaży auta może mieć poważne konsekwencje. Jedyną pewną metodą na uniknięcie kary pieniężnej jest dopełnienie tego obowiązku w terminie. Sprawę bardzo ułatwia możliwość zgłoszenia tego faktu przez Internet.

W przypadku zapomnienia o zgłoszeniu sprzedaży pojazdu w terminie pozostaje jeszcze możliwość odwołania się od kary pieniężnej. W większości przypadków przynosi to jedynie skutek obniżenia nałożonej grzywny, gdyż jej całkowite anulowanie musiałoby zostać podparte istotnymi argumentami.

Podstawą do odwołania się od kary jest jej uznaniowość. Oznacza to, że odwołując się od kary, właściciel tak naprawdę odwołuje się od wysokości tej kary, a nie od faktu nałożenia jej. W wyniku tego, prawo do odwołania mają osoby ukarane grzywną powyżej stawki 200 zł (która jest minimalna). Kwota ta zawsze jest ustalana przez starostę indywidualnie.

Odwołanie od kary za niezgłoszenie sprzedaży pojazdu powinno zawierać podstawowe informacje o właścicielu pojazdu, miejsce i datę sporządzenia, oznaczenie decyzji, której dotyczy oraz odpowiednie uzasadnienie.

Najważniejszą częścią dokumentu jest prośba o obniżenie kary wraz z argumentami, uzasadniającymi to rozwiązanie. Najczęstszymi argumentami, na które powołują się kierowcy, są:

  • trudna sytuacja materialna,
  • brak wiedzy o obowiązujących przepisach,
  • problemy z załatwieniem sprawy przez długie kolejki,
  • niedyspozycyjność, np. choroba,
  • zasadność zastosowania pouczenia zamiast kary pieniężnej.

W odwołaniu warto podkreślić, że od tej pory kierowca zawsze będzie przestrzegał przepisów oraz w przeszłości nie był karany. Starosta może zmniejszyć karę pieniężną, lub zamienić ją na upomnienie (gdy sytuacja materialna kierowcy jest bardzo trudna).

Spis treści

O autorze