Zamówienia publiczne
Czym są zamówienia publiczne? Zamówienia publiczne to cały system formalno-prawny w ramach którego państwo poprzez rozmaite swoje agendy i instytucje zamawia produkty i usługi od prywatnych przedsiębiorstw poprzez organizację przetargów publicznych.
Przetarg publiczny jest natomiast formalnym sposobem prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
System zamówień publicznych w Polsce wdrożony został jako odpowiedź na potrzebę zapewnienia jawności i równości w dziedzinie kontraktów podpisywanych przez agendy rządowe, instytucje publiczne, samorządy itp. Pomaga on ukrócić korupcję. Jak też zapewnić, że instytucje publiczne zamawiają wykonanie produktów lub usług na najlepszych możliwych do uzyskania na rynku warunkach.
Prawo zamówień publicznych i zmiany w PZP
W Polsce funkcjonuje ustawa o Prawie zamówień publicznych. PZP stano i jeden z najobszerniejszych aktów prawnych w polskim systemie prawnym, a jednocześnie jest to akt podlegający bardzo częstym zmianom i nowelizacjom.
Każdy przedsiębiorca, który chce startować w przetargach publicznych powinien znać nie tylko zapisy PZP. Ale też praktyczne procedury związane z ubieganiem się o udzielenie zamówienia publicznego. Jak to jednak zrobić, gdy procedury i przepisy zmieniają się co kilka miesięcy?
Z myślą o rozwiązaniu tego problemu na rynku szkoleniowym dostępny jest cały szereg szkoleń z zamówień publicznych, kursów poświęconych zamówieniom publicznym i PZP, warsztatów praktycznych z procedur i przetargów publicznych itp.
Listę szkoleń zamówienia publiczne możemy znaleźć między innymi w portalu szkoleniowym Eventis pod adresem https://eventis.pl/szkolenia/zamowienia-publiczne. Znajdziemy tu kalendarz szkoleń, kursów, warsztatów, a nawet konferencji z zamówień publicznych.
Na stronie zapoznamy się nie tylko z tytułami i datami szkoleń, ale też z ich programem, cenami uczestnictwa i możliwością zgłoszenia się online. Sama lista zawiera zarówno szkolenia z zamówień publicznych online, jak i stacjonarne. Realizowane w największych miastach w Polsce.
W gąszczu szkoleń, kursów i warsztatów z zamówień publicznych łatwo się jednak zgubić, a wybór najlepiej dopasowanego do naszych potrzeb kursu czy szkolenia sprawia nie lada trudność. Przybliżamy kto i dlaczego powinien rozważyć szkolenia zamówienia publiczne.
Do kogo kierowany jest kurs zamówienia publiczne, a kto powinien wziąć udział w warsztatach z zamówień publicznych i przetargów publicznych.
Szkolenia zamówienia publiczne, szkolenia PZP, szkolenia przetargi publiczne
Do kogo kierowane są szkolenia z zamówień publicznych, prawa zamówień publicznych i przetargów publicznych? Przede wszystkim do ekspertów i specjalistów w tej tematyce, którzy chcą zapoznać się ze ściśle określonym zakresem zagadnień w tym temacie.
Np. ze zmian wprowadzonych w PZP, zagadnień formalnych, takich jak elektronizacja zamówień publicznych, tryby przetargów publicznych czy procedury kontrolne w zamówieniach publicznych.
Szkolenia takie trwają z reguły od 1 do 3 dni szkoleniowych. Skupiają się na prezentacjach, prelekcjach i omówieniu praktycznej strony danego zagadnienia. Osoba początkująca lub z niewielkim doświadczeniem może mieć trudności w wyniesieniu z takiego szkolenia odpowiedniej wartości.
Kurs zamówień publicznych, kursy PZP
W odróżnieniu od szkoleń, kurs zamówień publicznych, czasami nazywany też kurs PZP to program rozwojowy skierowany przede wszystkim do osób początkujących. Dopiero rozpoczynających swoją przygodę z przetargami i zamówieniami publicznymi. Kurs taki ma za zadanie niejako przygotować do podjęcia pracy w zawodzie specjalisty ds. zamówień publicznych bądź po stronie zamawiającego bądź po stronie wykonawcy.
Kurs zamówień publicznych zaczyna się od omówienia podstaw. A więc przepisów prawa i źródeł prawa w zamówieniach publicznych, procedur administracyjnych, dobrych praktyk itp.
Chociaż zagadnienia omawiane w trakcie kursu pokrywają od A do Z tematykę zamówień publicznych, to omawiają ją jednak dosyć pobieżnie w podstawowym zakresie. Osoby zainteresowanie pogłębieniem wiedzy oraz rozwojem kompetencji praktycznych powinny kierować swoją uwagę w kierunku szkoleń i warsztatów.
Warsztaty zamówienia publiczne
Warsztaty z zamówień publicznych to najbardziej praktyczna, nastawiona na rozwój umiejętności operacyjnych, forma zajęć poświęconych PZP. To nic innego jak cały szereg ćwiczeń, czy to indywidualnych, czy grupowych, ale też paneli dyskusyjnych, quizów itp. Ich celem jest nauczenie uczestników korzystania z konkretnych narzędzi.
Mogą to być warsztaty poświęcone korzystaniu z elektronicznej platformy składania dokumentów w przetargach publicznych, poprzez ćwiczenia z przygotowania dokumentacji niezbędnej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Sposób poprowadzenia zajęć nastawiony jest na uczenie się poprzez działanie.
Nie ważne czy ostatecznie zdecydujemy się na udział w szkoleniu z zamówień publicznych, kursie czy też warsztatach, na pewno będzie to dobra inwestycja we własne umiejętności, a dla firmy szansa na lepsze wyniki osiągane w postępowaniach przetargowych.
Artykuł partnera
Podobne wzory pism:
- Odpowiedzialność urzędników za naruszenie dyscypliny finansów publicznych
- Szkolenia bezpieczeństwa i higieny pracy
- Umowa podczas zakupów w Internecie. Na co zwrócić uwagę?
- Podatek od dochodu uzyskanego za granicą
- Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy – dlaczego są aż tak ważne?
- Rezerwista – kto to – oraz jakie ma obowiązki?