ZnajdzParagraf.pl

Zakaz konkurencji w miejscu pracy

Zakaz konkurencji w miejscu pracy

Kodeks pracy reguluje w jaki sposób pracownik ograniczony jest w podejmowaniu dodatkowych zadań związanych z wykonywaniem pracy na zlecenie innego pracodawcy. Poniżej wyjaśniamy czy jest zakaz konkurencji i w jaki sposób powyższy kodeks reguluje tę kwestię.

Osoba zatrudniona na umowę o pracę nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy. Nie może też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Słowem nie może prowadzić działalności konkurencyjnej, ani też na rzecz takiej działalności pracować. Pracodawca, na szkodę którego działa pracownik poprzez naruszenia takiego zakazu ma prawo dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody.

Zakaz konkurencji dotyczący byłego pracownika

Prawo też reguluje sytuację, gdy to były pracownik podejmuje działałość konkurencyjną. Ma to miejsce szczególnie, gdy pracodawca i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, zawierają umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W przypadkach takich, w umowie określa się okres obowiązywania zakazu konkurencji oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy.

Zakaz konkurencji przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa przewidziana w tym przepisie w momencie, gdy ustaną przyczyny, na podstawie których owy zakaz powstał. Możliwe jest w takiej sytuacji wypłacenie odszkodowania byłemu pracownikowi.
Pamiętajmy jednak, że odszkodowanie takie nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach. W przypadku powstania sporu w powyższej kwestii orzeka sąd pracy.

Umowa w formie pisemnej

Pamiętajmy, że Umowa o zakazie konkurencji musi być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Może to być część umowy o pracę albo odrębna umowa. Powinna ona być zawarta jednocześnie z umową o pracę, albo w okresie późniejszym. Co ważne pracodawca może uzależnić zawarcie umowy o pracę od podpisania przez pracownika umowy o zakazie konkurencji. Jednak w przypadku, gdy pracodawca proponuje pracownikowi zawarcie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy, to odmowa zawarcia takiej umowy może stanowić przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę.

Masz wątpliwości – sprawdź kiedy ma miejsce zwolnienie pracownika niezgodne z prawem

Podstawa prawna: 

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Spis treści

O autorze