ZnajdzParagraf.pl

Wezwanie do WKU a pobyt za granicą

Wezwanie do WKU a pobyt za granicą

Na podstawie ustawy o obronie ojczyzny doszło do zmian zasad służby wojskowej w rezerwie, podzielonej na rezerwę aktywną i pasywną. Natomiast do tej pory rezerwa nie była dzielona na kategorie. Dlatego trafiali do niej wszyscy ci, którzy przeszli pozytywnie kwalifikację wojskową, jednak nie odbyli przeszkolenia wojskowego oraz nie złożyli przysięgi. Byli to między innymi wojskowi, ochotnicy po odbyciu służby przygotowawczej, lecz także żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych.

Czym są ćwiczenia wojskowe rezerwy?

Rezerwa aktywna wiąże się z większą ilością ćwiczeń oraz dodatkowymi przywilejami. Jest utworzona na wzór rozwiązań, jakie obowiązują w Stanach Zjednoczonych. Do aktywnej rezerwy zaliczane są osoby, które złożyły przysięgę wojskową, nie ukończyły 55 roku życia, nie pełnią żadnego innego rodzaju służby.

Oznacza to, że do rezerwy trafić mogą na przykład emerytowani żołnierze, byli żołnierze, żołnierzy WOT, osoby po odbyciu służby przygotowawczej. Służba w rezerwie aktywnej wykonywana jest na podstawie powołania na nieokreślony czas. Żołnierze rezerwy aktywnej mogą również wyjechać na misję.

Wiąże się to oczywiście z częstymi szkoleniami oraz ćwiczeniami. Żołnierz rezerwy aktywnej musi stawić się zatem w koszarach, a także wykonywać szereg ćwiczeń i aktywności. Dzięki czemu żołnierze są w stanie podtrzymywać swoje umiejętności bojowe, a także zwiększać kondycję i stopień przygotowania.

Jednak szkolenie rezerw obejmuje również rezerwę pasywną, do której należy większość poborowych. Są to osoby, które pomyślnie przeszły kwalifikację wojskową, mają kurs wojskowy, ale także złożyły przysięgę wojskową.

Rezerwiści pasywni powoływani są na ćwiczenia wojskowe krótkotrwałe, czyli do 30 dni bez przerw, jednodniowe, rotacyjny oraz długotrwały, czyli do 90 dni bez przerw. Żołnierze rezerwy pasywnej mogą wykonywać ćwiczenia wojskowe podczas udziału w zwalczaniu klęsk żywiołowych, likwidacji skutków klęsk oraz aktywności w akcjach poszukiwawczych.

Ćwiczenia rezerwy a praca za granicą

Wiele osób zastanawia się, czy praca za granicą zwalnia z odbycia ćwiczeń wojskowych. Okazuje, że odbywanie ćwiczeń wojskowych przez rezerwistę przebywającego za granicą nie jest obowiązkowe pod warunkiem, że pobyt ma charakter stały oraz zostanie właściwie udowodniony.

Obowiązkowi stawienia się na ćwiczenia wojskowe zgodnie z rozporządzeniem ministra obrony narodowej podlegają żołnierze rezerwy, którzy są uznani za zdolnych do realizowania czynnej służby wojskowej. Natomiast powołaniu nie podlegają ci żołnierze rezerwy, którzy na stałe przebywają za granicą.

Jednak sam fakt przebywania poza granicami kraju nie oznacza zwolnienia z obowiązku stawienia się w określonym czasie do ćwiczeń wojskowych oraz kwalifikacji wojskowej.

Z obowiązku wyłącza się tylko osoby, które zgłosiły właściwym urzędom swój stały pobyt za granicą. Dowodem może być między innymi brak meldunku na terenie Polski, zaświadczenie potwierdzające stałe zamieszkanie na obszarze innego kraju.

Jak napisać odwołanie od ćwiczeń wojskowych?

Do jednostek wojskowych stawić się muszą wszystkie osoby, które otrzymały powołanie na ćwiczenia wojskowe, a pobyt za granicą oznacza zwolnienie z tego obowiązku. Osoby, które nie chcą lub nie mogą odbywać ćwiczeń wojskowych, powinny złożyć odwołanie od decyzji administracyjnej.

Adresatem odwołania powinien być organ wydający decyzję, zatem wojskowy komendant uzupełnień. Dokument można zanosić osobiście lub wysłać listem poleconym. Odwołanie jest uzasadnieniem w określonych warunkach.

Może to być na przykład choroba przeciwnego konieczność opieki nad dzieckiem i osobą starszą, ciąża. Odwołanie ma charakter oficjalny, dlatego poza elementami stałymi, czyli datą i miejscem sporządzenia, danymi adresata i nadawcy należy zawrzeć również odpowiednie uzasadnienie.

Warto wymienić przyczyny niemożliwości obowiązku odbycia szkolenia, takie jak choroba, wprowadzenie własnej działalności gospodarczej, wyjazd za granicę, prowadzenie gospodarstwa rolnego lub trudną sytuację rodzinną Oczywiście wszystkie te elementy muszą być rzeczowo uzasadnione.

W przypadku choroby warto zawrzeć również dokument potwierdzający stan zdrowia, badania lekarskie lub opinię lekarską. Na końcu odwołanie musi zostać podpisane własnoręcznie.

Konsekwencje niestawienia się na ćwiczenia wojskowe

Otrzymując wezwanie do WKU na ćwiczenia wojskowe, należy stawić się w terminie. Wszelkie ćwiczenia w jednostkach wojskowych są bezsprzecznie obowiązkowe. Natomiast ich unikanie lub niestawienie się na czas do jednostki obarczony jest karą grzywny, lecz również karą pozbawienia wolności.

Obowiązkowi stawienia się do ćwiczeń wojskowych i kwalifikacji wojskowej podlegają obywatele polscy, mężczyźni oraz kobiety, którzy ukończyli w danym roku kalendarzowym 19 rok życia.

W przypadku niestawienia się bez uzasadnionej przyczyny starosta właściwy wobec stałego pobytu lub pobytu czasowego na komendanta Uzupełnień może zarządzić przymusowe doprowadzenie powołanego przez organy ścigania do określonej jednostki wojskowej. Jest to zgodne z przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (art.61).

Jak długo trwają ćwiczenia woskowe rezerwy?

Wprowadzona w kwietniu 2022 r. ustawa o ochronie ojczyzny określa nowe sposób podziału rezerwistów, wprowadza również pojęcie rezerwy aktywnej oraz pasywnej. Żołnierzy rezerwy pasywnej obowiązują ćwiczenia wojskowe odbywające się od jednego do 90 dni. Zgodnie z artykułem 249 ustawy o ochronie ojczyzny żołnierze rezerwy pasywnej mogą zostać wyzwani na ćwiczenia

  • jednodniowe
  • rotacyjne – łącznie trwają do 30 dni, jednak odbywają się z przerwami w ciągu danego roku
  • krótkotrwałe – trwają nieprzerwanie do 30 dni
  • długotrwałe – trwają nieprzerwanie do 90 dni.

Natomiast służba w aktywnej rezerwie realizowana jest na podstawie powołania na nieokreślony czas. Dlatego wiąże się z częstszymi szkoleniami. Żołnierze muszą także stawiać się w koszarach

  • jednorazowo na 14 dni przynajmniej raz w ciągu trzech lat
  • przez 2 dni w okresie wolnym od pracy przynajmniej raz na kwartał.

Służba może być również pełniona w trybie stawiennictwa natychmiastowego. Ponadto żołnierze rezerwy aktywnej mogą zostać  skierowani do pełnienia służby w wojskowych kontyngentach polskich.

Przydatne wzory pism:

Spis treści

O autorze