Epidemia wirusa w dalszym ciągu trwa i należy o tym pamiętać. Dlatego też przed wylotem czy wyjazdem warto dokładnie sprawdzić jakie obostrzenia zostały wprowadzone w kraju będącym celem podróży. Większość państw wymaga od obcokrajowców posiadania ważnego, negatywnego wyniku testu antygenowego na koronawirusa, przeprowadzonego maksymalnie do 48 godzin lub testu PCR wykonanego najwcześniej 72 godziny przed przybyciem.
Niekiedy wymagana jest również kwarantanna, czasami po przekroczeniu granicy państwa trzeciego, czasami po powrocie do Polski. W większości wypadków można jednak ominąć wyżej wskazane procedury jeżeli jest się zaszczepionym.
Tzw. paszport covidowy wiele ułatwia. Jak wyglądają wakacje w covidzie, gdzie można podróżować bezpiecznie i gdzie nie wymagają testów na koronawirusa? Dlaczego paszport covidowy jest najlepszym rozwiązaniem, kto może go wyrobić i co nam on daje? O tym poniżej.
Wakacje w covidzie – wyrób Unijny Certyfikat COVID
Każdy obywatel Wspólnoty Europejskiej oraz rezydent przebywający na terenie państw wspólnoty, który zostanie całkowicie zaszczepiony na koronawirusa (otrzyma dwie dawki, w przypadku J&J – jedną) otrzymuje Unijny Certyfikat COVID (UCC), tzw. paszport covidowy.
Paszport ten stanowi świadectwo zaszczepienia jego posiadacza i jest respektowany na terenie całej Unii Europejskiej. UCC można pobrać w formie elektronicznej lub wydrukować. Paszport ma dodatkowe zalety, osoba legitymująca się certyfikatem nie jest wliczana do limitu osób uczestniczących w imprezach, wydarzeniach sportowych oraz kulturalnych.
Na „wyrobienie” paszportu covidowego nie trzeba czekać, nie trzeba też dokonywać skomplikowanych biurokratycznych procedur. Certyfikat pojawia się automatycznie na koncie pacjenta zaraz po przyjęciu szczepienia. Paszport jest nieodpłatny. Otrzymają go wszyscy obywatele UE oraz rezydenci, o ile:
- otrzymali przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. W tym wypadku ważność certyfikatu trwa 365 dni;
- otrzymali negatywny wynik testu na obecność koronawirusa – czas ważności certyfikatu to jedynie 48 godzin;
- są ozdrowieńcami – certyfikat ważny jest od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu.
Jak uzyskać paszport covidowy?
Paszportu covidowego nie trzeba wyrabiać w potocznym znaczeniu tego słowa. Paszport otrzymuje każdy, kto się zaszczepi. Dostęp do niego znajduje się na:
- profilu pacjenta na stronie pacjent.gov.pl;
- w aplikacjach mojeIKP;
- w aplikacji mObywatel.
Do zalogowania się na koncie pacjenta (również w IKP i mObywatel) potrzebny jest profil zaufany ePUAP lub zarejestrowane konto na portalu Narodowego Funduszu Zdrowia (www.zip.nfz.gov.pl).
Co składa się na paszport covidowy?
Paszport covidowy (UCC) to nic innego jak kod QR oraz unikalny identyfikator w języku polskim i angielskim zawarty na nośniku cyfrowym lub papierze (wydruku). Paszport zawiera takie dane posiadacza, jak:
- imię i nazwisko;
- datę urodzenia;
- nazwę choroby, której dotyczy szczepienie lub test;
- dane o szczepionce lub wykonanym teście;
- numer dawki w serii szczepień/dawek (przy zaszczepieniu);
- wynik testu (przy teście)
- datę szczepienia lub datę i godzinę wykonania testu;
- nazwę państwa, w którym dokonano szczepienia lub testu;
- informację o wystawcy certyfikatu;
- datę ważności certyfikatu.
Co otrzymamy dzięki paszportowi covidowemu?
W czasach pandemii sytuacja jest dynamiczna. Dzisiaj może się wydawać, że kraj naszej destynacji z otwartymi ramionami czeka na turystów, jutro zamyka nam swoje granice przed nosem. Dlatego też tak ważne jest, aby przed podróżą dokładnie sprawdzić, jakie obostrzenia zostały wprowadzone w kraju, gdzie będziemy spędzać wakacje.
Wykonywanie testów i spędzanie do 48 godzin w pokoju hotelowym w oczekiwaniu na wynik lub kilkudniowa kwarantanna z całą pewnością nie jest tym, czego oczekujemy na urlopie. Aby tego uniknąć należy więc wejść w posiadanie Unijnego Certyfikatu Covidowego.
Osoby zaszczepione są zwolnione z obowiązku wykonywania testów oraz odbywania kwarantanny. To samo dotyczy osób, które przeszły chorobę (w tym wypadku ważność certyfikatu jest o połowę krótsza).
Osoby posiadające aktualny paszport covidowy są także zwolnione z obowiązkowej kwarantanny po powrocie do Polski z państw znajdujących się na pomarańczowej i czerwonej liście.
Wakacje w covidzie – warto się ubezpieczyć
Mimo rozpoczęcia podróży w dobrym stanie zdrowotnym nie jest powiedziane, że na miejscu nie „przypałęta” się do nas jakiś wirus. Trzeba liczyć się z tym, że w różnych częściach świata będziemy mieli do czynienie z innymi wariantami koronawirusa.
Nawet jeżeli przeszliśmy już tę chorobę, zarazić możemy się ponownie. Warto więc zabezpieczyć się przed taką sytuacją i ubezpieczyć swoje zdrowie i życie. Szczególnie w państwach, w których obowiązuje waluta EURO, kilkudniowy pobyt w szpitalu może okazać się druzgocący dla naszego portfela.
Przed ubezpieczeniem, należy zapoznać się z ogólnymi warunkami umowy (polisy), tak aby nie dać się „wprowadzić w maliny”. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączają z ubezpieczenia właśnie choroby powiązane z COVID-19. Dlatego też im szerszy zakres ochrony, a mniejszy wyłączeń tym lepiej.
Dobre ubezpieczenie powinno przede wszystkim posiadać takie usługi jak:
- pomoc w organizacji wizyty lekarskiej bądź doraźnej pomocy medycznej w przypadku zachorowania lub wypadku;
- transport medyczny;
- organizacja i pokrycie kosztów poszukiwania i ratownictwa;
- pomoc w bezpiecznym powrocie do kraju w warunkach zalecanych przez lekarza;
- transport zwłok do Polski na wypadek śmierci.
Wakacje w covidzie – co rekomenduje rząd?
W kwestii informacji sanitarnych Ministerstwo Spraw Zagranicznych stworzyło krótką informację dla osób planujących zagraniczne podróże. MSZ na swojej stronie internetowej, w dziale bezpieczeństwo, umieściło ostrzeżenie dla podróżujących:
- Zachowaj (zwykłą) ostrożność – oznacza poziom zagrożenia zbliżony do Polski.
- Zachowaj szczególną ostrożność – oznacza poziom zagrożenia wyższy niż w Polsce.
- MSZ odradza podróże, które nie są konieczne (czyli w celach turystycznych) – oznacza poziom zagrożenia znacznie wyższy niż w Polsce.
- MSZ odradza wszelkie podróże – oznacza najwyższy poziom zagrożenia. Odradzane są wszelkie podróże, w tym w celach zawodowych i pilnych sprawach rodzinnych.
Gdzie spędzić wakacje bez testów i kwarantanny?
Osoby, które mimo wszystko zdecydowały się na podróż, powinny rozważać wyłącznie państwa bezpiecznie epidemicznie oraz te przyjazne turystom.
Poniżej listę państwa, do których można podróżować bez obowiązku wykonywana testów na obecność koronawirusa (chodzi o osoby niezaszczepione):
- Albania (nie dotyczy portu lotniczego na Korfu w Grecji);
- Cypr Południowy;
- Czarnogóra;
- Dominikana;
- Hiszpania (nie dotyczy Wysp Kanaryjskich);
- Kostaryka;
- Macedonia;
- Meksyk (nie dotyczy przelotów linią lotniczą KLM);
- Rumunia.
Wiele krajów w dalszym ciągu utrzymuje obowiązek kwarantanny, nawet do 14 dni. Poniżej przedstawiamy te państwa, w których takich obostrzeń na pewno nie spotkamy (w niektórych z nich w dalszym ciągu obowiązują testy):
- Albania;
- Bułgaria;
- Chorwacja;
- Cypr;
- Czarnogóra;
- Dominikana;
- Egipt;
- Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie;
- Kenia;
- Kostaryka;
- Macedonia;
- Malediwy;
- Meksyk;
- Portugalia i Madera;
- Tunezja;
- Turcja;
- Włochy;
- Wyspy Zielonego Przylądka;
- Zanzibar i Tanzania;
- Zjednoczone Emiraty Arabskie.