Prawo do urlopu macierzyńskiego mają osoby zatrudnione na etacie, ale również te które opłacają ubezpieczenie chorobowe, prowadząc działalność gospodarczą. Pieniądze mogą otrzymywać bezrobotni, pracujący na umowę o dzieło, rolnicy, jak i studenci (w wysokości 1 tys. zł), bez względu na sytuację finansową w jakiej się znajdują. Ponadto jeśli kwota, która należy się ze względu na zarobki będzie niższa niż tysiąc złotych, suma ta zostanie wyrównana do wysokości wspomnianego 1 tys. zł. Dodatkowo wspomniane minimum otrzymają rodzice, których dzieci urodziły się w 2015 roku, jednak już pierwsze urodziny będą obchodziły w 2016 roku.
Ile trwa urlop macierzyński?
Każda kobieta, która urodziła dziecko, która jest uprawniona do otrzymania świadczenia macierzyńskiego może korzystać z 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Dodajmy, że sześć tygodni może wykorzystać przed porodem. Obligatoryjnie musi wykorzystać 14 tygodni, natomiast pozostałe sześć może wykorzystać jego ojciec. Ojciec, aby móc korzystać z tego urlopu musi być zatrudniony na etacie, prowadzić działalność gospodarczą, albo pracować na podstawie umowy-zlecenia. Musi być też spełniony warunek opłacania składki chorobowej.
Ochrona podczas macierzyńskiego
Pamiętajmy, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę zarówno w okresie ciąży, jak i w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy. Za wyjątkiem zajścia przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Chroniona nie jest w tym zakresie pracownica w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca. Dodatkowo umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Są wyjątki
W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy może nastąpić rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego.
- ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r., Kodeks pracy.