ZnajdzParagraf.pl

Sprzedaż wysyłkowa a VAT – najważniejsze informacje

Sprzedaż wysyłkowa a VAT – najważniejsze informacje

Prowadzenie własnej działalności e-commerce to wymagające zajęcie, ale i szansa na wypracowanie naprawdę pokaźnych zysków ze sprzedaży. Wśród przedsiębiorców na terenie Polski sprzedaż wysyłkowa jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności handlowej. 1 lipca 2021 zmieniły się przepisy dotyczące sprzedaży wysyłkowej na terenie UE oraz podatku VAT. Chcesz dowiedzieć się, jaka jest zależność pomiędzy terminami sprzedaż wysyłkowa a VAT? Przeczytaj nasz artykuł!

Sprzedaż wysyłkowa a VAT – najważniejsze informacje

Nowa definicja sprzedaży wysyłkowej obowiązuje już od 1 lipca 2021 roku. Według tych przepisów za wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość (inaczej WSTO) uznaje się tylko takie transakcje, które spełniają następujące warunki:

  • dostawa jest realizowana na rzecz podatnika lub innej osoby prawnej niebędącej podatnikiem, gdzie wewnątrzwspólnotowe transakcje nie podlegają opodatkowaniu VAT,
  • towary wysyłkowe nie są nowymi środkami transportu, ani takimi, które są dostarczane po montażu z ich próbnym uruchomieniem.

Warto dodać, że wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów nie podlegają opodatkowaniu VAT, jeśli dotyczą dostawy produktów zwolnionych z VAT na terytorium państwa członkowskiego, gdzie dokonano nabycia przez podatnika lub inną osobę prawną.

Produkty zwolnione z VAT to także takie, które nabyto do prowadzenia działalności rolniczej, leśnej lub rybackiej, które podlegają ryczałtowemu systemowi rozliczania. Sprzedaż wysyłkowa a VAT to dość skomplikowana kwestia, dlatego podczas prowadzenia rozliczeń czasem lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów.

VAT-OSS – mniej problemów dla podatników w UE

Jeśli prowadzisz działalność e-commerce i realizujesz sprzedaż wysyłkową, koniecznie musisz zapoznać się z definicją terminu VAT-OSS. Chcesz dowiedzieć się, co to takiego? W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje: https://taxology.co/pl/co-to-jest-vat-oss/.

Krótko mówiąc, jest to procedura pozwalająca na rozliczenie sprzedaży internetowej w ramach jednej deklaracji. Pamiętaj jednak, że na terenie Unii Europejskiej wprowadzono ogólne limity transakcji, które wynoszą 10 000 euro.

To łączna wartość wysyłek do innych krajów UE. Kiedy przekroczysz powyższy limit, będziesz zobowiązany do złożenia deklaracji VAT we wszystkich krajach, gdzie wysyłasz towary i dokonać stosownych płatności w urzędach skarbowych.

Jeśli Twoja firma nie sprzedaje wysyłkowo towarów na kwotę większą niż 10 000 euro – możesz rozliczać VAT według stawek obowiązujących w kraju, z którego wysyłasz towary np. z Polski.

Znasz już zależność pomiędzy pojęciami – sprzedaż wysyłkowa a VAT? W takim razie dowiedz się, jak powinno wyglądać rozliczenie VAT od sprzedaży w UE. Tutaj znajdziesz najciekawsze informacje: https://taxology.co/pl/rozliczanie-vat.

Obowiązek podatkowy VAT a faktury

Finalnie warto też wspomnieć o obowiązkach podatkowych dla sprzedaży wysyłkowej a terminie wystawienia faktury. Zgodnie z art. 106i ustawy o VAT fakturę należy wystawić nie później niż do 15. dnia miesiąca, o ile transakcja nie jest uwzględniona jako szczególny przypadek.

W przypadku towarów takich, jak np. książki drukowane, gazety i czasopisma czas na wystawienie faktury to 60 dni od dnia wydania produktów.

Spis treści

O autorze