ZnajdzParagraf.pl

Rozwód z prawnego punktu widzenia. Od czego zacząć przygotowania do rozwodu? Praktyczne wskazówki radcy prawnego

Rozwód z prawnego punktu widzenia. Od czego zacząć przygotowania do rozwodu? Praktyczne wskazówki radcy prawnego

Rozwód jest definitywnym rozwiązaniem małżeństwa. A same sprawy rozwodowe są niejednokrotnie bardzo trudne oraz z reguły stresogenne dla obu stron postępowania. W Polsce rozwód może nastąpić wyłącznie na mocy wyroku sądu okręgowego. Procedura rozwodowa powinna być dobrze przygotowana i indywidualnie dopasowana do każdej osoby. Tylko w ten sposób i dzięki doświadczeniu oraz wsparciu adwokata można pod względem prawnym przebrnąć przez ten bardzo trudny etap w życiu.

Polaków sprawy rozwodowe

Tylko w I połowie 2021 r. do sądów okręgowych w całej Polsce wpłynęło 38 662 spraw o rozwód w pierwszej instancji. To o niespełna 14 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. Kiedy było ich 34 051. W całym 2020 roku zawarto w naszym kraju prawie 150 000 związków małżeńskich. Ponad 50 000 małżeństw zostało rozwiązanych przez rozwód.

Od czego zacząć przygotowania do rozwodu?

Rozważając decyzję o rozwodzie, należy zawsze skorzystać z porady profesjonalnego prawnika radcy prawnego. Praktykuje on w zakresie prawa rodzinnego i opiekuńczego. Tak, jak nie ma dwóch takich samych małżeństw. Tak również nie będzie dwóch takich samych spraw rozwodowych.

Aby się rozwieść, konieczne jest złożenie pozwu rozwodowego we właściwym sądzie okręgowym. Pozew o rozwód powinien być profesjonalnie sporządzony. Musi być indywidualnie dopasowany do sytuacji faktycznej oraz prawnej osoby chcącej się rozwieźć.

Z tego też powodu nie istnieje uniwersalny wzór takiego dokumentu. Pozew powinien przygotować radca prawny lub adwokat specjalizujący się w sprawach rozwodowych.

Pozew o rozwód powinien zostać złożony w formie pisemnej w dwóch egzemplarzach do sądu okręgowego. Właściwym jest sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszkanie. Jeżeli choć jedno z nich w tym okręgu nadal stale przebywa.

W przypadku braku takiej podstawy właściwy jest sąd okręgowy miejsca zamieszkania strony pozwanej. A gdy i ta okoliczność nie może zostać spełniona, wówczas właściwość sądu określa się na podstawie miejsca zamieszkania strony powodowej.

Długość postępowania w sprawie rozwodowej

Jak długo trwają sprawy rozwodowe? Długość postępowania w sprawie rozwodowej uzależniona jest od wielu czynników. Sprawy rozwodowe bez orzekania o winie trwają najkrócej i najczęściej kończą się na pierwszej rozprawie. Wówczas można uzyskać rozwód bardzo szybko (nawet i w 3 – 4 miesiące).

Sprawy z orzekaniem o winie trwają zdecydowanie dłużej. Jeżeli strony przedstawiają liczne dowody, celem wykazania winy przeciwnika, to sprawy takie mogą trwać wiele miesięcy, a nawet kilka lat.

Polecany prawnik w Rzeszowie

LEGAL.F KANCELARIA Radca Prawny Paulina Fiejdasz to bogate doświadczenie, poparte długoletnią praktyką w dziedzinie prawa rodzinnego i opiekuńczego. W tym w sprawach rozwodowych. Prawnik Rzeszów w osobie pani mecenas Pauliny Fiejdasz.

To wnikliwa analiza sytuacji faktycznej oraz prawnej Klienta, oraz umiejętne dobranie metod, oraz środków działania, a także sprawne przeprowadzenie postępowania, w sposób bezpieczny i w jak najlepszym interesie Klienta.

Polecane wzory pism:

Spis treści

O autorze