Przydział mobilizacyjny – co to jest?
Przydział mobilizacyjny jest to imienne wyznaczenie w czasie trwającego pokoju w kraju pracownika, żołnierzy rezerwy bądź innych osób, które pracują w jednostce wojskowej, jak również u innych pracodawców.
Pracownicy czy inne osoby są wskazywane przez WKU, a więc Wojskowy Komendant Uzupełnień, na stanowisko pracownicze, które określone zostało w etacie danej jednostki wojskowej na czas wystąpienia wojny bądź ogłoszenia mobilizacji.
Żołnierze rezerwy w pierwszej kolejności powoływani zostają do czynnej służby wojskowej. Zaczynają oni pełnić wiele, różnorodnych funkcji wojskowych bądź obejmować stanowiska służbowe. Żołnierzy powołuje się zgodnie z posiadaną specjalnością wojskową bądź kwalifikacjami wojskowymi czy indywidualnymi predyspozycjami, które wykazują.
Jak sprawdzić, czy mam przydział mobilizacyjny?
O tym, czy posiadamy obowiązek przydziału mobilizacyjnego, świadczy wystosowana karta mobilizacyjna. Istnieją trzy wzory kart mobilizacyjnych- czerwony, zielony oraz żółty. Przydział mobilizacyjny do sił zbrojnych RP nadaje, jak również uchyla WKU, a więc wojskowy komendant uzupełnień, który działa w porozumieniu z dowódcą jednostki wojskowej.
Obowiązek mobilizacyjny nadawany jest w formie karty mobilizacyjnej. Osoba, do której nadawana jest karta, ma obowiązek ją przyjąć. Karta mobilizacyjna wyznacza dzień, w którym należy stawić się w jednostce wojskowej.
Karta może także zobowiązać do pozostania w gotowości do powołania. Co więcej, przydział mobilizacyjny określa także nazwę lub numer jednostki wojskowej, w której wezwany do służby żołnierz rezerwowy będzie pełnić swoje obowiązki.
Przydział mobilizacyjny uchyla oraz nadaje dowódca jednostki wojskowej. Co więcej, przydział mobilizacyjny stwierdza się w rozkazie dziennym.
Wzory kart
Karta mobilizacyjna zawiera takie elementy jak:
- Datę wydania,
- Organ wydający,
- Dane osobowe powoływanego żołnierza rezerwy, pracownika czy innej powoływanej osoby, która nie jest pracownikiem,
- Stopień wojskowy,
- Dane jednostki wojskowej czy komórki organizacyjnej,
- Przydział mobilizacyjny bądź pracowniczy przydział mobilizacyjny,
- Termin i miejsce stawienia się w jednostce,
- Przedmioty codziennego użytku, które należy ze sobą zabrać,
- Skutki uchylenia się od obowiązku służby wojskowej,
- Postępowanie w przypadku zgrubienia karty mobilizacyjnej.
Karta mobilizacyjna opatrzona czerwonym paskiem to awizo, które świadczy o powołaniu do czynnej służby. W karcie jest podany termin, w którym adresat powinien stawić się w jednostce wojskowej do odbycia czynnej służby wojskowej.
Karta mobilizacyjna zielona jest mniej rygorystyczną formą niż forma karty z paskiem w kolorze czerwonym. Pomimo ogłoszenia mobilizacji, zielona karta nie obliguje do natychmiastowego wstawiennictwa do odbywania czynnej służby wojskowej.
Konieczności wstawienia się do jednostki wojskowej powstaję dopiero w chwili, gdy posiadacz karty z zielonym pasem otrzyma dodatkową kartę powołania, jak również specjalne powiadomienie. Zawiera ono wówczas informacje o konieczności zgłoszenia się żołnierza rezerwowego do czynnej służby wojskowej.
Wyróżnić można jeszcze wzór karty mobilizacyjnej opatrzonej pasem w kolorze niebieskim. To wersja dokumentu, powołującą do przydziału mobilizacyjnego osoby cywilne, które posiadają specjalną kartę do pracy w jednostkach wojskowych w czasie ogłoszenia wojny.
Jeśli osoba cywilna otrzyma informację o ogłoszeniu mobilizacji, w takich samych jak wyżej wymienionych formach, wówczas osoba cywilna jest zobowiązana do stawienia się do pracy w wyznaczonej jednostce wojskowej. Osoba cywilna może zostać także zmobilizowana w formie wezwania w sprawie powszechnego obowiązku obrony.
Jak odwołać się od karty mobilizacyjnej?
Wiele osób zastanawia się, jak zrezygnować z przydziału mobilizacyjnego, nie chcąc wypełniać czynnej służby wojskowej. Zgodnie z art. 59 a ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, osoba, która została wyznaczona do nadania przydziału mobilizacyjnego, zobowiązana zostaje do przyjęcia karty mobilizacyjnej.
Niebagatelne znaczenie odgrywa jednak Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 września 2002 r. w sprawie odbywania służby w obronie cywilnej. Zawarte w nim art. 13–15 wskazują, że osobom, które przeznaczone zostały do służby w formacjach obrony cywilnej, nadawane są przydziały tzw. organizacyjno- mobilizacyjne.
Na ich podstawie pełni się służbę na stanowiskach, które określone zostały w etatach osobowych tych formacji. W związku z tym, jeśli karta została wydana w celu odbycia służby w formacjach obrony cywilnej, wówczas mamy prawo odmówić jej przyjęcia.
Jeśli zaś karta mobilizacyjna wystosowana została na podstawie art. 59 a ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wówczas wskazana osoba, której nadany został przydział mobilizacyjny, jak również pracowniczy przydział mobilizacyjny, ma obowiązek przyjąć kartę.
Niekiedy w notatce możemy także odnaleźć powód nieprzyjęcia dokumentu, jeśli pod go odbiorca. Taka notatka zawiera datę próby doręczenia, jak również czytelny podpis osoby doręczającej.
Słowem podsumowania
Nadanie przydziału mobilizacyjnego oraz pracowniczego przydziału mobilizacyjnego odbywa się za pomocą karty mobilizacyjnej.
Przydziały mobilizacyjne, a także pracownicze przydziały mobilizacyjne nadać może lub uchylić wojskowy komendant uzupełnień (WKU), będąc w porozumieniu z dowódcą jednostki wojskowej.
Przydatne wzory pism: