ZnajdzParagraf.pl

Porada prawna online — jakie są zalety porad prawnych online?

Porada prawna online — jakie są zalety porad prawnych online?

W dzisiejszych czasach coraz więcej spraw załatwiamy online. Przez internet robimy zakupy, poznajemy ludzi, uczymy się, a nawet pracujemy. Jest to nieodłączna część nowej rzeczywistości. Z tego względu także usługi przenoszą się częściowo do sieci. Znajdziemy tam też porady prawne. Czy warto skorzystać z tej metody? Jakie są zalety i wady?

Zalety udzielania porad prawnych w internecie

Porada prawna online to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo. Z prawnikiem możemy się umówić na wybrany dzień i godzinę, oszczędzając czas na dotarcie do kancelarii. Jest to szczególnie dogodne dla osób mieszkających z dala od dużych miast, gdzie niełatwo o prawnika danej specjalizacji. Możemy wybrać dowolnego prawnika, z każdego zakątka kraju. Nie jesteśmy ograniczeni tylko do lokalnych adwokatów.

Z porad kancelarii prawnych można korzystać całodobowo — mailowo lub przez infolinię. Z adwokatem można się umówić na video poradę, która jest dostępna w ciągu 24 godzin. Z prawnikiem nie musimy się spotykać w kancelarii. Zyskujemy zatem poczucie bezpieczeństwa, a także dyskrecję. Nikt postronny nie zobaczy nas wchodzących do biura.

Wady udzielania porad prawnych online

Korzystanie z porad prawnych online ma też wady. Podstawowym wymogiem jest posiadanie odpowiedniego sprzętu: komputera lub smartfona, drukarki oraz skanera. Jeśli oprócz porady potrzebne będzie przygotowanie dokumentów czy wniosków to konieczne będzie ich wydrukowanie. Możemy skorzystać z usług punktu ksero, ale to ograniczy poufność naszej sprawy.

Dla wielu także brak bezpośredniego kontaktu z prawnikiem, w zaciszu jego gabinetu może być dużym problemem. W domu nie zawsze mamy możliwość przeprowadzenia spokojnej rozmowy bez świadków. Także sposób płatności może być dla wielu wadą. Zazwyczaj dokonuje się ich przy użyciu karty płatniczej. A nie każdy chce, aby płatność była widoczna dla osoby, z którą na przykład współdzielimy konto.

Czym się kierować przy wyborze kancelarii internetowej?

Najważniejsze to sprawdzić wiarygodność podmiotu udzielającego porad prawnych online. Wybierając firmę, należy upewnić się, czy na stronie internetowej podane są dane takie jak imię i nazwisko właściciela, adres, nip i najlepiej potwierdzić je wpisując dane do wyszukiwarki internetowej. W dzisiejszych czasach nietrudno paść ofiarą oszustów. Dlatego zadbajmy o nasze bezpieczeństwo w sieci.

Kolejną ważną sprawą jest zapoznanie się z opiniami na temat danej osoby świadczącej usługi prawnicze. Możemy je znaleźć, wpisując nazwę w wyszukiwarce internetowej. Również na forach internetowych użytkownicy polecają sprawdzone kancelarie.

Jak się przygotować do video porady?

Przed pierwszym kontaktem z adwokatem warto przemyśleć wszystko, co chcemy powiedzieć i o co zapytać. Można zapisać na kartce najważniejsze punkty, aby w stresie o niczym nie zapomnieć. Przyda się też coś do zanotowania najważniejszych informacji przekazanych nam w trakcie rozmowy.

Upewnijmy się, że w trakcie trwania konferencji nikt nie będzie nam przeszkadzał. Rozmowa przebiegnie bez zakłóceń, sprawniej i więcej kwestii zdążymy omówić. Obecnie, kiedy każdy się spieszy porady prawne online mogą być wybawieniem.

Artykuł partnera

Spis treści

O autorze