Dlaczego sprawy o podział majątku są trudne?
Jeżeli dochodzi do rozpadu małżeństwa i podziału majątku między byłych partnerów, to zazwyczaj oznacza sporo trudności. Nierzadko, oprócz wspólnie zgromadzonych pieniędzy, do rozdzielenia są jeszcze inne dobra, w tym nieruchomości, ich wyposażenie, samochody.
W atmosferze nerwowości, nieufności, rozgoryczenia takie sprawy załatwia się wyjątkowo trudno, dlatego podział majątku jest zazwyczaj skomplikowanym procesem. Jednak można postarać się o to, aby emocje nie wzięły góry nad głosem rozsądku – to możliwe, gdy strony zdecydują się współpracować z radcą prawnym z Wrocławia.
Podział majątku po śmierci
Czasem majątek trzeba podzielić nie w związku z rozwodem, lecz po śmierci jednego z członków rodziny. Tutaj również zdarzają się bardzo skomplikowane sprawy, nawet wtedy, gdy zmarły zostawił testament.
Chociaż prawo spadkowe ściśle reguluje, kto i kiedy dziedziczy, to w związku z silnymi emocjami, traumą oraz pozostałymi okolicznościami zdarzenia, sprawy o dziedziczenie, zachowek czy stwierdzenie nabycia/odrzucenia spadku komplikują się i przeciągają.
Aspektów tego postępowania może być znacznie więcej, w tym mniej typowe sytuacje jak uznanie spadkobiercy za niegodnego, wykluczenie spadkobiercy czy podważenie ważności testamentu.
Wsparcie prawnika – podział majątku
Dobry prawnik wesprze każdą ze stron postępowania w szeroki zakresie. Jego pomoc polega przede wszystkim na:
- zapoznaniu klienta z jego prawami i roszczeniami,
- opracowaniu planu działania,
- zebraniu materiałów dowodowych, dokumentów.
Charakter jego działań nie jest nacechowany silnymi emocjami. Towarzyszy on stronom sporu z boku, jako merytoryczny pełnomocnik. Jego celem jest zawsze reprezentowanie interesów klienta i dążenie, tam, gdzie to możliwe, do zawarcia ugody korzystniej dla każdej ze stron sporu.
Zazwyczaj sprawy majątkowe byli małżonkowie czy rodzina zmarłego chcą załatwić jak najszybciej. Jednak nawet tak prozaiczne czynniki, jak braki w dokumentach czy opóźnienia w złożeniu wniosków mogą opóźniać postępowanie. Prawnik dopilnuje, aby skompletować wszystkie potrzebne wnioski czy dowody i dostarczyć je do właściwej jednostki na czas.
Podobne:
Artykuł partnera