Aby maksymalnie uprościć Ci sporządzenie takiego pisma i odciążyć cię od konieczności spełnienia wszystkich formalnych wymogów przy konstruowaniu dokumentu – opracowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór podania o podwyżkę inflacyjną <– który pobierzesz tutaj.
Podwyżka inflacyjna – definicja
Przez inflację nasze pieniądze są o wiele mniej warte (spada siła nabywcza pieniądza). Wszystkie produkty stały się droższe, przez co wysokość naszego wynagrodzenia wystarcza na coraz mniej produktów.
Podwyżka inflacyjna wynagrodzenia pracowników pozwala na swojego rodzaju wyrównanie, uzyskanie dodatkowej puli pieniędzy, które pozwolą mniej więcej na zrównanie wysokości otrzymywanego wynagrodzenia, w stosunku do obecnie obowiązujących cen.
Zatem celem podwyżki inflacyjnej jest zrekompensowanie straty wartości pieniądza o wskaźnik inflacji, w związku z galopującą inflacją.
Obliczenie podwyżki inflacyjnej jest bardzo proste. Wystarczy uzyskiwany dochód brutto powiększyć o obecnie obowiązujący poziom inflacji.
Podanie o podwyżkę inflacyjną- jak skutecznie je napisać?
Podanie o podwyżkę z tytułu inflacji składają pracownicy, którzy pracują w przedsiębiorstwie, gdzie podwyżka z powodu postępującej inflacji nie została uregulowana w wewnętrznym regulaminie pracy danej organizacji. Podanie składa się w celu umotywowania swojej potrzeby zwiększenia wynagrodzenia.
Podanie o podwyżkę inflacyjną powinno być dokumentem wysoce przemyślanym, sporządzonym niezwykle czytelnie i precyzyjnie. Wniosek o podwyżkę inflacyjną powinien być jednak przede wszystkim bardzo dobrze umotywowany. Najważniejsza jest więc część, która zawiera właściwą argumentację.
Jednym z najbardziej znaczących jest wnoszony przez pracownika coraz większy wkład do działalności firmy, co powinno zostać docenione i mieć przełożone na dodatek finansowe. We wniosku należy także podkreślić swój trud wkładany w pracę oraz zaangażowanie.
Dobrym argument będzie wysunięcie spostrzeżenia, że zakres obowiązków służbowych jest wciąż poszerzany, a do tego zwiększa się także poziom przedstawianych wymagań i oczekiwań. Ponoszenie większej odpowiedzialności za dane obszary działalności firmy to także doskonały argument, który pozwoli na zwiększenie szans w otrzymaniu podwyżki inflacyjnej.
Podanie o podwyżkę wynagrodzenia w związku z inflacją powinno być oparte przede wszystkim na konkretnych liczbach, które w najbardziej precyzyjny i dosadny sposób będą przestawiać użyte we wniosku argumenty. Warto więc pokazać w przygotowywanym wniosku, że dzięki włożonej przez pracownika pracy, wyniki firmy wzrosły o daną, konkretną wartość.
By doskonale zobrazować wysokość pobieranego wynagrodzenia, warto porównać uzyskiwaną kwotę do wartości rynkowych. W praktyce oznacza to, że warto przedstawić konkretne, średnie kwoty, które otrzymują inni pracownicy w naszym kraju zajmujący takie same stanowiska pracy. To jeden z tzw. ostatecznych, niepodważalnych argumentów, który niejednokrotnie przeważa szale w podjęciu decyzji o podwyżce inflacyjnej na naszą korzyść.
Wymogi formalne wniosku o podwyżkę inflacyjną
Wniosek o podwyżkę inflacyjną, oprócz tego, że powinien zawierać rozbudowaną część zawierającą najważniejsze uargumentowanie, to dodatkowo, a nawet przede wszystkim, powinien zachowywać wszelkie niezbędne elementy formalne. W praktyce oznacza to, że wniosek najlepiej jest sporządzić w formie wydrukowanej.
Co więcej, powinny się w nim znaleźć na samej górze data, adresat, a więc nasze dane, następnie odbiorca, a więc danej naszej firmy, z wymienieniem personalnym zarządu bądź dyrektora firmy. Co więcej, pismo powinno zostać opatrzone właściwym nagłówkiem, np. podanie o podwyżkę z tytułu inflacji.
Warto także na samym początku użyć zwrotu grzecznościowego, takiego jak np. zwracam się z uprzejmą prośbą. Treść powinna być przejrzysta, czytelna i zwarta. Każdy argument powinien być osobnym wypunktowaniem. Co najważniejsze, wniosek o podwyżkę inflacyjną powinien być opatrzony własnoręcznym, czytelnym podpisem.
Podanie o podwyżkę przez inflację- jak może ustosunkować się pracodawca?
Jednoznacznie należy podkreślić, że w przepisach obecnie obowiązującego prawa nie ma zawartych żadnych uregulowań, które jasno wskazywałby, że każdy pracownik ma prawo uzyskać od swojego pracodawcy podwyżkę inflacyjną. Wewnętrzny regulamin pracy obowiązujący w danym przedsiębiorstwie to dokument, który może regulować takie kwestie.
Jeśli w regulaminie można odnaleźć zapis dotyczący podwyżki inflacyjnej, wówczas pracodawca ma obowiązek przyznać każdemu pracownikowi podwyżkę inflacyjną, jeśli zaistnieją ku takiemu zachowaniu właściwe przesłanki, a więc wysoki poziom inflacji.
Łatwo więc wywnioskować, że odpowiedź na pytanie, czy podwyżka inflacyjna jest obowiązkowa, zależy od tego, czy odnajdziemy w wewnętrznym regulaminie pracy taki zapis i dalsze uregulowania. Nie ma więc jednoznacznego uregulowania, które nakazywałoby przyznanie tego rodzaju dodatku do wynagrodzenia dla każdego pracownika.
Regulamin pracy jest dokumentem ogólnodostępnym. Jeśli chcemy napisać podanie o podwyżkę z tytułu inflacji, w pierwszej kolejności warto zapoznać się z wewnętrznym dokumentem naszej firmy, który jasno wskaże nam, czy pracodawca ma obowiązek przyznać nam podwyżkę inflacyjną, czy należy sporządzić właściwe podanie, które podniesie nasze realne szanse na uzyskanie dodatkowych pieniędzy w związku z szalejącą drożyzną.
Podsumowując
Niestety próżno szukać podwyżek inflacyjnych z inicjatywy samego pracodawcy, przecież wzrost wynagrodzeń to dla pracodawców kolejny koszt, który w obliczu wysokiej inflacji oraz widma kryzysu gospodarczego może doprowadzić do spadku obrotów, a co za tym idzie – i zysków w firmie.
Dlatego o podwyżki inflacyjne, czyli waloryzację wynagrodzeń walczyć muszą sami zainteresowani, a więc pracownicy zakładów pracy. Aby prawidłowo ustalić wysokość podwyżki inflacyjnej, należy wziąć pod uwagę wskaźnik inflacji za poprzedni okres, publikowany przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Warto też zaznaczyć, że wzrost wynagrodzenia o wskaźnik inflacji może obejmować tylko stawkę wynagrodzenia zasadniczego, gdzie podwyżce nie podlegać będą np.:
- nadgodziny,
- praca w niedzielę i święta,
- dodatkowe zmiany,
- płatny urlop,
- itp.
Ponieważ w Kodeksie pracy nie istnieje żaden przepis, który nakazywałby pracodawcom waloryzację wynagrodzeń, trzeba samemu walczyć o większe wynagrodzenie w ramach podwyżki inflacyjnej. Dostosowanie wysokości pensji do aktualnej sytuacji gospodarczej w kraju będzie dobrem obopólnym, zyska na tym i pracownik i pracodawca.
Podobne wzory pism:
- Jak poprosić o podwyżkę wynagrodzenia? jak napisać wniosek o podwyżkę?
- Zwolnienie dyscyplinarne – kiedy następuje i jakie są jego konsekwencje
- Zmiana godzin pracy na wniosek pracownika – Uzasadnienie
- Nadgodziny w pracy – czy otrzymujesz prawidłową rekompensatę za przepracowane godziny nadliczbowe?
- Jak umotywować wniosek o przeniesienie na inny dział w pracy?
- Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka – komu przysługuje i na jakich warunkach?