ZnajdzParagraf.pl

Ogłoszenie upadłości w czasach Covid-19

Ogłoszenie upadłości w czasach Covid-19

W czasach, które postawiły wiele wyzwań nie tylko przed przedsiębiorcami, bez względu na to jaką firmą dysponujemy, jakiej jest wielkości, czym wyróżnia się spośród wielu innych, musimy zmierzyć się z bardzo podobnym problemem i odpowiedzieć sobie na pytanie ,,Czy muszę ogłaszać upadłość, jeśli mój biznes nie działa przez Covid-19?”

Pamiętaj, że z każdym działaniem dotyczącym ogłoszenia upadłości, nie tylko przez okres pandemii Covid-19, warto poczekać. Ryzyko co do dalszych postępowań istnieje zawsze, teraz kiedy nasza sytuacja jest naprawdę wyjątkowa, wdrożenie procedury upadłościowej może być nieskuteczne nie tylko z naszego punktu widzenia, ale też całej gospodarki.

Jak powinniśmy zachować się w takiej sytuacji?

Ważne, abyś zbadał (i tutaj nie wymaga to pomocy doradcy restrukturyzacyjnego) czy wystarczającą jest w Twoim przypadku restrukturyzacja operacyjna (czyli sądowa).

W drugiej kolejności istotne są dla nas instrumenty prawa restrukturyzacyjnego. Jeżeli te działania były nieskuteczne- wtedy zastanawiamy się nad wnioskiem o ogłoszenie upadłości.

Co to jest restrukturyzacja operacyjna?

Na taką restrukturyzację składają się: optymalizacja kosztów, ewentualna optymalizacja zatrudnienia i cięcia wszystkich kosztów, które są zbędne w tej nadzwyczajnej sytuacji. Poza taką listą opcji możemy skorzystać z instrumentów prawnych tradycyjnych (czyli te, które nie znajdują się w prawie restrukturyzacyjnym ani upadłościowym).

Co mamy do wyboru?

  • ugody z wierzycielami; 
  • prolongata spłat;
  • porozumienia, które zawarte z wierzycielami;
  • układy ratalne z wierzycielami publicznoprawnymi;
  • porozumienia z bankami – zgodnie z komunikatem Związku Banków Polskich możemy się ubiegać o odroczenie płatności kredytu; 
  • instrumenty, które są zapowiadane;
  • instrumenty pożyczkowego finansowania. 

O czym musimy pamiętać?

Najważniejszą na ten moment dla Ciebie kwestią jest racjonalne dysponowanie środkami, które posiadasz. Skup się na istotnych wierzycielach, którzy są niezbędni, np. pracownicy i dąż do jak najbardziej ugodowego załatwienia sprawy. Pamiętaj, że wszyscy tak naprawdę „jedziemy na tym samym wózku”.

Z czego możemy skorzystać prowadząc postępowanie restrukturyzacyjne?

  1. Postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU) –  opiera się ono na własnych działaniach i inicjatywie dłużnika, a udział sądu jest minimalny. W toku tego postępowania dłużnik w celu zawarcia układu z wierzycielami samodzielnie zbiera głosy od wierzycieli oddawane na kartach do głosowania. Skuteczne przeprowadzenie postępowania zależy więc od sprawnej współpracy dłużnika z jego wierzycielami oraz zdolności dłużnika do przekonania i zaktywizowania wierzycieli.
  2. Przyspieszone postępowanie układowe– jest ro­dza­jem po­stę­po­wa­nia re­struk­tu­ry­za­cyj­ne­go, któ­re umoż­li­wia dłuż­ni­ko­wi za­war­cie ukła­du z wie­rzy­cie­la­mi po spo­rzą­dze­niu i za­twier­dze­niu spi­su wie­rzy­tel­no­ści w uprosz­czo­nym try­bie. Mo­że być ono pro­wa­dzo­ne wo­bec dłuż­ni­ka niewy­pła­cal­ne­go lub za­gro­żo­ne­go nie­wy­pła­cal­no­ścią, tyl­ko wte­dy, kie­dy su­ma wie­rzy­tel­no­ści spor­nych upraw­nia­ją­cych do gło­so­wa­nia nad ukła­dem nie prze­kra­cza 15%.  Ten ro­dzaj postępo­wa­nia re­struk­tu­ry­za­cyj­ne­go cha­rak­te­ry­zu­je wie­le uprosz­czeń, któ­re ma­ją na ce­lu dopro­wa­dze­nie do za­war­cia ukła­du w moż­li­wie naj­krót­szym cza­sie – w za­ło­że­niu oko­ło 2-3 mie­się­cy.
  3. Postępowanie sanacyjne– ten tryb postępowania wiąże się z najdalej idącą ingerencją sądu. Co do zasady dłużnik zostaje pozbawiony prawa do zarządzania swoim przedsiębiorstwem, które przejmuje ustanowiony przez sąd zarządca. Wniosek o wszczęcie tego postępowania może pochodzić nie tylko od dłużnika, ale również od jego wierzycieli. Postępowanie to może więc być prowadzone również bez zgody dłużnika. Z drugiej strony, dłużnik uzyskuje najdalej idącą ochronę przed egzekucjami – wstrzymane mogą zostać wszystkie postępowania egzekucyjne, w tym również dotyczące wierzytelności nieobjętych układem. Ponadto zarządca ma możliwość podejmowania najdalej idących działań naprawczych (sanacyjnych). 

Kiedy ostatecznie składamy wniosek o ogłoszenie upadłości?

Najprościej rzecz ujmując wtedy, kiedy stan niewypłacalności jest spowodowany innymi przyczynami, które nie są zależne od stanu epidemii Covid-19 albo w momencie, gdy epidemia jedynie przyspieszyła naszą niekorzystną sytuację.

Musimy być pewni, że w dalszej perspektywie nie będziemy w stanie utrzymać naszego przedsiębiorstwa i dalsze prowadzenie biznesu przyniesie nam więcej szkód niż pożytku. Warto w tym przypadku zapoznać się z poprzednimi artykułami, które mówią o tym, co to jest ogłoszenie upadłości i jakie są tego konsekwencje.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 1228).

Podobne wzory pism:

Spis treści

O autorze