ZnajdzParagraf.pl

Odszkodowanie za uszkodzenie ciała w wyniku wypadku na drodze lub chodniku

Odszkodowanie za uszkodzenie ciała w wyniku wypadku na drodze lub chodniku

Kto z nas podczas zimowych spacerów nie zaliczył przysłowiowego orła? Upadek nie grozi nam jedynie w okresie mrozów, również sucha, lecz nierówna bądź dziurawa nawierzchnia chodnika czy drogi może doprowadzać do wypadku. Zazwyczaj upadek kończy się obiciem i kilkoma siniakami. Jednak często z pozoru niegroźna wywrotka, może doprowadzić do zwichnięcia lub złamania kończyny. Złamana kość lub zwichnięty staw może przysporzyć nam znacznego cierpienia, zarówno tego fizycznego jak i psychicznego. Co więcej, uszkodzenie ciała może odczuć również nasz portfel. Zazwyczaj uszkodzenie ciała wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów wizyt u lekarzy – ortopedów, wydatków na lekarstwa oraz rehabilitację.

Często pomimo posiadania przez nas świadomości zagrożenia, jakie niesie za sobą marsz przez oblodzony bądź nierówny chodnik nie jesteśmy w stanie zapanować nad naszą równowagą. Chociażby nie wiadomo jak pewnym i starannym krokiem byśmy szli i tak jesteśmy narażeni na upadek.

Oczywiście wypadek na drodze, daje pieszemu takie samo prawo do odszkodowania jak w przypadku chodnika.  Do jakich, w takim razie, działań i roszczeń mamy prawo? Uszkodzenie ciała uprawnia nas do odszkodowania czy zadośćuczynienia? Odpowiedź poniżej.

Kto odpowiada za utrzymanie drogi i chodnika?

Obowiązek utrzymanie porządku na drodze, w tym chodniku, określony jest przez ustawę z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Zgodnie z nią obowiązek utrzymania porządku na drodze, chodniku oraz poboczu spoczywa na zarządcy drogi. Przepisy powyższej ustawy w sposób szczegółowy określają podmioty, które zarządzają danymi rodzajami dróg. Tak więc za drogi krajowe i autostrady odpowiada Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

Za drogi wojewódzkie odpowiada zarząd województwa; za drogi powiatowe – zarząd powiatu; natomiast za drogi gminne – wójt (burmistrz lub prezydent miasta). Za uliczki i dróżki osiedlowe najczęściej odpowiadają spółdzielnie mieszkaniowe lub wspólnoty mieszkaniowe.

Są oczywiście miejsca publiczne, których nie możemy zaliczyć do powyższych kategorii. Są to m.in., perony kolejowe, przystanki autobusowe czy pętle tramwajowe. Odpowiedzialność za nie ponoszą podmioty zarządzające terenem, na którym miejsca te są położone.

Szukając odpowiedzialnych za stan drogi, musimy również wziąć pod uwagę treść ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z wyżej wspomnianym aktem prawnym to właściciel nieruchomości zobowiązany jest do pozbycia się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodnika, jeśli ten jest położony wzdłuż jego nieruchomości.

Jeżeli na nieodśnieżonym chodniku pieszy ulegnie wypadkowi, to właściciel nieruchomości będzie pociągnięty do odpowiedzialności. Pamiętajmy przy tym, że właściciel nieruchomości nie ma obowiązku usuwania śniegu z chodnika, na którym gmina pobiera opłaty za parkowanie. Za ten obszar odpowiada gmina.

Kolejno, uprzątnięcie zanieczyszczeń z wydzielonych krawężnikiem lub oznakowaniem poziomym torowisk pojazdów szynowych, znajdujących się na terenie gminy, należy do obowiązków przedsiębiorców użytkujących te torowiska. Podobnie sytuacja ma się przy usuwaniu błota i śniegu z przystanków komunikacyjnych

Jakie prawa nam przysługują?

Kiedy już ustalimy podmiot odpowiedzialny za wypadek na drodze lub chodniku, należy określić to, czego możemy dochodzić. W przypadku, w którym dojdzie do wypadku na drodze lub chodniku, w wyniku zaniedbań po stronie zarządzających drogą, którego następstwem będzie uszkodzenie ciała, poszkodowany ma prawo do szeregu roszczeń odszkodowawczych.

W wyżej wymienionych przypadkach Kodeks cywilny przewiduje:

  • 444 § 1 k.c. – możliwość domagania się zwrotu kosztów poniesionych w wyniku leczenia, rehabilitacji, jak i płatnej hospitalizacji. Zwrot kosztów dotyczy również wszelkich wydatków poniesionych w związku z wypadkiem, m.in. zakupu lekarstw, bandaży, ortezy, stabilizatora itd.
  • 444 § 1 i 2 k.c. – możliwość żądania zasądzenia sumy potrzebnej na koszty przygotowania do innego zawodu w przypadku kiedy poszkodowany stał się inwalidą. Jeżeli natomiast poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby, lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty.
  • 447 k.c. – możliwość domagania się jednorazowego odszkodowania (instytucja kapitalizacji renty). Dotyczy w szczególności sytuacji, kiedy poszkodowany stał się inwalidą, a przyznanie jednorazowego odszkodowania ułatwi mu wykonywanie nowego zawodu.
  • 445 k.c. – możliwość dochodzenia zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, przybierającą postać jednorazowego świadczenia pieniężnego. Chodzi o rekompensatę za cierpienia psychiczne poszkodowanego.

Granice finansowe roszczenia

Poszkodowany może liczyć na odszkodowanie w granicach zawinionego działania osoby odpowiedzialnej do właściwego dbania o drogę. W pozwie przeciwko podmiotowi odpowiedzialnemu za stan drogi należy wykazać, że doszło do wypadku (np. dowód z zaświadczenia lekarskiego czy zdjęcia rentgenowskiego).

Następnie wskazać podmiot odpowiedzialny za utrzymanie drogi. Istotne jest również udowodnienie adekwatnego związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy nienależytym uprzątnięciem bądź niezadbaniem o właściwy stan drogi (chodnika), a uszkodzeniem ciała.

Sąd każdą sprawę będzie oceniał indywidualnie, dlatego też trudno wskazać z góry, jaką kwotę może zasądzić na naszą korzyść. Jednakże zgodnie z artykułem zamieszczonym na portalu gazetaprawna.pl, za złamanie nogi na oblodzonym chodniku można otrzymać nawet 30 tys. zł odszkodowania. Warto więc zadbać o swój interes i dochodzić swoich praw.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 Nr 16 poz. 93).
  • ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. 1985 Nr 14 poz. 60).
  • ustawa z dnia 13 września 1996 r. (Dz.U. 1996 Nr 132 poz. 622).

Polecane wzory pism: Wzór pozwu o zapłatę zadośćuczynienia

Spis treści

O autorze