Odfrankowienie kredytu polega na usunięciu z umowy niedozwolonych postanowień umownych. A także na stwierdzeniu, że frankowicz spłacał kredyt z nadwyżką, czyli w zawyżonej wysokości.
Unieważnienie klauzul indeksacyjnych oznacza, że zgodnie z prawem bank nie jest uprawniony do przeliczania rat na franki szwajcarskie. Sam mechanizm indeksacji jest niedozwolony, co sprawia, że w rzeczywistości kredyt waloryzowany jest kredytem złotówkowym.
To z kolei pociąga za sobą kolejne konsekwencje. Jeżeli kredyt indeksowany jest kredytem złotówkowym, oznacza to, że bank jest zobowiązany do zwrotu wszystkich nadpłaconych rat. A to z kolei powinno prowadzić do zmniejszenia wysokości rat aktualnych. Odfrankowienie kredytu ma wpływ nie tylko na przeszłość, ale także na przyszłość.
Unieważnienie umowy kredytowej – kiedy jest możliwe?
Unieważnienie kredytu indeksowanego jest następstwem uznania nieważności klauzul indeksacyjnych. Frankowicz ma prawo żądać od banku zwrotu wszystkich wpłaconych kwot. Drugą stroną medalu jest jednak obowiązek frankowicza co do zwrotu do banku dokładnie tej samej kwoty, jaką otrzymał po zawarciu umowy.
Kwota ta jest jednak wolna od odsetek i prowizji. Wszelkie roszczenia banków w sprawie franków są możliwe przez 3 lata od daty zawarcia umowy, po tym okresie przedawniają się. Jeśli więc minie więcej niż 3 lata od daty zawarcia umowy, bank będzie zobowiązany do zwrotu wszystkich pieniędzy, ale nie będzie mógł żądać od frankowicza jakiejkolwiek kwoty zwrotu.
Na czym polega odejście banku od ustawowej konstrukcji umowy kredytu w przypadku kredytu indeksowanego?
Klauzule indeksacyjne mogą zostać podważone ze względu na kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim, niedozwolone jest przerzucenie odpowiedzialności za wahania wymiany CHF na frankowicza.
Ponadto bank nie jest uprawniony do jednostronnego ustalenia kursu waluty, który wpływa na obowiązek spłaty wyższej kwoty kredytu niż udzielona została frankowiczowi. Elementem ustawowej konstrukcji umowy kredytu jest obowiązek zwrotu otrzymanej kwoty.
Przy kredycie indeksowanym, ta konstrukcja zostaje zachwiana. Wszystkie te działania skutkują brakiem możliwości określenia wysokości kredytu przez frankowicza, który nie jest w stanie również określić wysokości kolejnych rat do zapłaty. Taka sytuacja jest niezgodna z prawem.
Pomoc dla frankowiczów
Zawarcie umowy o kredyt waloryzacyjny, czyli kredyt frankowy może zostać cofnięte. A kredyt może zostać przekształcony w zwykły kredyt złotówkowy, oprocentowany tak, jak w umowie kredytowej. Możliwe jest unieważnienie zawartej umowy kredytowej.
Jeśli istnieje możliwość uznania nieważności klauzuli indeksacyjnej. Rozwiązanie umowy kredytu indeksacyjnego jest procesem złożonym i wymaga wsparcia profesjonalistów znających się na rzeczy.
Najlepiej zgłosić się po pomoc do wyspecjalizowanej w tej dziedzinie kancelarii prawnej. Bez względu na to, czy zaciągamy kredyt hipoteczny czy gotówkowy, ale w zwykłej formie, mamy możliwość oszacowania kosztu całego kredytu i wysokości poszczególnych rat. Spłata wyższej kwoty kredytu nie zależy tu od kursu waluty, przeciwnie, niż ma to miejsce w przypadku umowy kredytu indeksowanego.
Zanim kancelaria zajmie się właściwym działaniem, najpierw wykonuje indywidualną analizę prawną, która określa, czy dana sprawa nadaje się do prowadzenia i jak będzie wyglądała cała procedura.
Wiadomo, że każdy przypadek jest inny i inaczej przebiega. Jeśli klient po uzyskaniu analizy zdecyduje się na prowadzenie współpracy, kancelaria przechodzi do jej pierwszego etapu. Przygotowany zostaje projekt umowy i pełnomocnictwa, a po zawarciu umowy następuje właściwe działanie.
Kancelaria przygotowuje pozew, który zostaje złożony na wokandę sądu. Sąd wyznacza termin rozprawy z udziałem klienta, który wcześniej zostaje odpowiednio poinformowany o całej sprawie i przebiegu rozprawy.
Po jej zakończeniu sąd ogłasza wyrok w pierwszej instancji, który w kolejnym kroku staje się uprawomocniony. Więcej na ten temat znajdziesz pod tym linkiem: https://www.kancelariasobota.pl/pomoc-frankowiczom/.
Artykuł sponsorowany
Podobne wzory pism:
- Kredyt hipoteczny: udzielanie na nowych zasadach
- Jak wziąć kredyt przez Internet?
- Kredyt po rozwodzie – kto zapłaci za wspólne długi?
- Ocena umowy z bankiem – podstawa w procesach frankowiczów przeciwko bankom
- Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym – jak tego dokonać?
- Kredyt denominowany do CHF – jak walczyć o sprawiedliwość w sądzie?