Przed czym ustrzeże nabywcę sprawdzanie umowy deweloperskiej
Niewiedza kupujących niestety często jest wykorzystana przez nieuczciwych deweloperów. Z tego powodu powstała ustawa deweloperska, która ma za zadanie chronić prawa nabywców nieruchomości.
Wraz z wejściem w życie ustawy, wprowadzono m.in. obowiązek zawierania umowy deweloperskiej. Wcześniej, transakcja kupna nieruchomości mogła być sformalizowana zawarciem zwykłej umowy.
Odpowiadając na pytanie – przed czym może ustrzec sprawdzanie umowy deweloperskiej – nie sposób pominąć głośne sprawy nadużyć deweloperskich. Niestety, media regularnie donoszą o wyłudzeniach i oszustwach, których dopuszczają się nieuczciwi deweloperzy. Przykładem mogą być, chociażby głośne sprawy osiedli w Gdańsku, czy Kaliszu.
Nabywcy, którzy podpisali umowę z nieuczciwymi deweloperami spłacają długoletnie kredyty, bez możliwości zamieszkania w swoim mieszkaniu. W tych przypadkach deweloperzy przyjęli wpłacone pieniądze, jednak nie dokończyli budowy osiedli.
Prawnik analizujący umowę deweloperską wskaże zapisy, które godzą w Twoje interesy lub są wręcz niezgodne z obowiązującym prawem. Aby ustrzec się przed pochopną decyzją, która może być brzemienna w skutki, warto zatem skorzystać z wiedzy doświadczonego eksperta.
Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę
Szczegółowe sprawdzanie umowy deweloperskiej przez prawnika nie potrwa długo. Także wydatek, jakim jest zapłata za taką usługę, jest nieporównywalny z tym, jak duże kwoty pieniężne może zaoszczędzić nabywca, w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości.
Specjalista prawnik będzie w stanie już na pierwszy rzut oka wykryć szkodliwe zapisy, które na ogół nie wzbudzają podejrzeń laika.
Sprawdzając umowę deweloperską, należy zwrócić szczególną uwagę na:
samego dewelopera (trzeba bardzo dokładnie sprawdzić inwestora i to, czy nie ma już na swoim koncie nieuczciwych działań),
dane działki (jej nr, powierzchnia oraz stan prawny),
ewentualne kary za nieregulowanie zobowiązań z tytułu nabycia nieruchomości,
datę rozpoczęcia i zakończenia inwestycji,
datę przeniesienia praw własności lokalu na nabywcę,
ewentualne klauzule abuzywne – np. zakaz zgłaszania roszczeń wobec dewelopera w przyszłości,
i wiele innych.
Kupując dom lub mieszkanie, od dewelopera pamiętaj, że w Twoim najlepszym interesie jest poznać szczegółowo absolutnie każdy zapis umowy deweloperskiej. Jak wiadomo, deweloper nastawiony jest na własny zysk, dlatego to Ty powinieneś dołożyć wszelkich starań, by zabezpieczyć się odpowiednio od strony prawnej.
W wielu przypadkach, mimo że z pozoru wszystko wyglądało poprawnie, interwencja prawnika uchroniła kupującego przed podpisaniem umowy tragicznej w skutkach. Sprawdzanie umowy deweloperskiej na pewno zatem nie zaszkodzi, a w wielu przypadkach może bardzo pomóc nabywcom nieruchomości.
Polecane wzory pism:
- Zgłoszenie usterki do dewelopera wzór
- Pismo do dewelopera o odszkodowanie za opóźnienie
- Odszkodowanie od dewelopera za opóźnienie
- Wezwanie dewelopera do zapłaty kary umownej
- Pismo do dewelopera o odsetki wzór
- Pismo do dewelopera o odszkodowanie wzór
- Wezwanie do usunięcia wad przez dewelopera wzór
- Wezwanie do usunięcia usterek budowlanych w ramach gwarancji wzór
Podobne wzory pism:
- Ustawa deweloperska – co nowego?
- Rękojmia na mieszkanie – ile czasu trwa i co obejmuje?
- Co powinna zawierać umowa deweloperska? Z kim skonsultować jej konstrukcję?
- Immisje, czyli jak sobie poradzić z uciążliwym sąsiadem?
- Jak wycofać się z umowy z pośrednikiem nieruchomości?
- Czy potrącenie na pasach pozwala na uzyskanie odszkodowania?