ZnajdzParagraf.pl

List gończy

List gończy

Jeżeli miejsce pobytu oskarżonego lub osoby podejrzanej nie jest znane, organ prowadzący postępowanie przygotowawcze zarządza jego poszukiwanie. Jeżeli natomiast oskarżony, w stosunku do którego wydano postanowienie o tymczasowym aresztowaniu, ukrywa się, wtedy sąd lub prokurator może wydać postanowienie o poszukiwaniu go listem gończym. Czym więc jest list gończy?

Instytucja listu gończego została unormowana w rozdziale 29 działu VI ustawy – Kodeks postępowania karnego. Przepis artykułu 279 k.p.k. stanowi, że list gończy stosuje się do osoby która pomimo wezwania do stawienia się w jednostce policji lub prokuratury, uporczywie unika tego, bądź porostu ukrywa się przed organami karnymi. Osoba ujęta i zatrzymania na podstawie listu gończego zostaje niezwłocznie doprowadzona do sądu, który wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu, w celu orzeknięcia przez ten sąd o utrzymaniu, zmianie lub też uchyleniu tego środka. Jeżeli jednak prokurator po przesłuchaniu zatrzymanego zdecydował o zmianie środek zapobiegawczego lub uchyleniu tymczasowego aresztowania, sąd obligatoryjne orzeka o uchyleniu listu.

Co jeśli  został wydany więcej niż jeden list gończy?

Jeżeli podejrzany jest ścigany więcej niż jednym listem gończym wystarczające jest doprowadzenie go do jednego z sądów, które wydały postanowienia o tymczasowym aresztowaniu. Sądy w ramach wewnętrznej struktury przekażą sobie informację o schwytaniu osoby ściganej.

Czytaj też: Kara łączna

List gończy – treść

W liście gończym podaje się informację o:

  • Sądzie lub prokuratorze, który wydał postanowienie o poszukiwaniu listem gończym.
  • O danych osoby, które mogą ułatwić jej poszukiwanie, a przede wszystkim personalia, rysopis, znaki szczególne, miejsce zamieszkania i pracy, z dołączeniem w miarę możliwości fotografii poszukiwanego.
  • O treści zarzutu postawionego oskarżonemu oraz o postanowieniu o jego tymczasowym aresztowaniu albo o zapadłym wyroku.
  • Wezwaniu każdego, kto zna miejsce pobytu poszukiwanego, do zawiadomienia o tym najbliższej jednostki Policji, prokuratora lub sądu.
  • O odpowiedzialności karnej za ukrywanie poszukiwanego lub dopomaganie mu w ucieczce.

List gończy – nagroda za ujęcie lub przyczynienie się do ujęcia poszukiwanego

W liście gończym może zostać wyznaczona nagroda za ujęcie lub przyczynienie się do ujęcia poszukiwanego, a także udzielone zapewnienie o utrzymaniu tajemnicy co do osoby informującej.

List gończy rozpowszechnia się, zależnie od potrzeby, przez rozesłanie, rozplakatowanie lub opublikowanie, w szczególności za pomocą prasy, radia, telewizji i Internetu.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 30).

 

Spis treści

O autorze