Kierowca, który prowadzi pojazd bez uprawnień, na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie mając do tego uprawnienia podlega karze grzywny w wysokości 500 zł. Jeśli jednak posiadamy uprawnienia, ale nie mamy go przy sobie w momencie kontroli otrzymamy mandat w wysokości do 250 złotych albo karze nagany.
Zaostrzenie przepisów
22 grudnia 2014 r. do sejmu wpłynął projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń. Nie został on jednak dotychczas zrealizowany. Projekt ten przewiduje zwiększenia sankcji za kierowanie pojazdem mechanicznym bez posiadania wymaganych uprawnień na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, w postaci kary aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 3000 zł. Ponadto, w ramach tego projektu dane osób, które dokonały tych wykroczeń będą gromadzone w centralnej ewidencji kierowców.
Ułatwienie dla zapominalskich
Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad ułatwieniem dla zapominalskich kierowców. Od 2016 roku trwają prace nad projektem wdrażający mechanizmy identyfikacji elektronicznej (eID). 7 października 2016 r. weszła w życie ustawa o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej.
Ma ona na celu wprowadzenie jednolitego i bezpiecznego modelu identyfikacji obywateli w systemach e-usług administracji publicznej. Prawdopodobnie system eID dowodu osobistego będzie dostępny już od 11 maja 2017 r., natomiast zaś elektroniczne prawo jazdy kilka miesięcy później. System eID oparty ma być o funkcjonujący system identyfikacyjny e-PUAP.
- rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń(Dz. U. 2013, poz. 1624).
- ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń(Dz. U. 2015, poz. 1707).
- ustawa z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej(Dz. U. 2016, poz. 1579).
Polecane wzory pism:
Podobne wzory pism:
- Rower – jak się nim poruszać, aby nie otrzymać mandatu
- Jazda pod wpływem alkoholu – grzywna czy więzienie?
- Zaostrzenie kar dla kierowców – jakie zmiany szykuje nam rząd?
- Prawo do ponaglenia opieszałego organu administracyjnego
- Jednolity Plik Kontrolny – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć
- Zwolnienie dyscyplinarne – kiedy następuje i jakie są jego konsekwencje