ZnajdzParagraf.pl

Jak zgłosić nielegalną działalność do urzędu skarbowego? wzór donosu

Jak zgłosić nielegalną działalność do urzędu skarbowego? wzór donosu

Jak zgłosić nielegalną działalność do urzędu skarbowego? Zgłoszenie nielegalnej działalności do urzędu skarbowego to nic innego jak donos na firmę, która łamie przepisy. Najczęściej, donos tego typu związany jest z naruszeniem przepisów prawa celnego lub podatkowego. Nierzadko również zgłoszenie nielegalnej działalności dotyczy sytuacji, w której ktoś czerpie zyski, nie odprowadzając od nich należnego podatku dochodowego. Jak napisać donos do urzędu skarbowego na nielegalnie działającą firmę?

Aby maksymalnie uprościć Ci sporządzenie takiego pisma i odciążyć cię od konieczności spełnienia wszystkich formalnych wymogów przy konstruowaniu dokumentu – opracowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór donosu do Urzędu Skarbowego na nielegalną działalność <– który pobierzesz poniżej:

Komu przysługuje donos do US?

Donos do US ma na celu uniemożliwienie wskazanemu podmiotowi czerpania zysków z nielegalnej działalności. Z reguły, takie zawiadomienie do fiskusa składane jest ze względu na chęć odwetu czy wyeliminowania konkurencji. Często więc donos składają na siebie wzajemnie przedsiębiorcy, pracodawcy i pracownicy, a nawet sąsiedzi.

Zgodnie z przepisami, prawo złożenia donosu do US posiada każda osoba, która ma w tym swój interes. Interesu tego nie trzeba w żaden sposób udowadniać. Warto pamiętać jednak, że donos do US nie może być anonimowy, ponieważ taki pozostanie bez rozpatrzenia. Wymagane dane to imię, nazwisko, adres zamieszkania.

Przedmiot donosu do US

Zgłoszenie nielegalnej działalności to nie jedyny „temat” donosu do Urzędu Skarbowego, choć bardzo popularny. Zgłoszenia tego typu najczęściej dotyczą bowiem uzyskiwania dochodów – z różnych źródeł – bez odprowadzania z tego tytułu należnego podatku dla fiskusa.

W praktyce donos do US odnosi się z reguły do:

  • niewydawania paragonów,
  • nielegalnego wynajmu mieszkania,
  • pracy na czarno – prowadzenia działalności niezarejestrowanej lub świadczenia pracy bez umowy.

Do czego prowadzi złożenie donosu do US?

Osoba składająca donos do US ma zazwyczaj jeden cel – uniemożliwienie zgłaszanemu podmiotowi dalszego wzbogacania się poprzez prowadzenie nielegalnej, niezgodnej z prawem działalności.

Tak naprawdę, złożenie donosu do fiskusa skutkuje w pierwszej kolejności przeprowadzeniem kontroli, która ma wykazać, czy dany podmiot faktycznie złamał prawo. Kontrola z urzędu, przeprowadzona na skutek donosu, weryfikuje prawdziwość takiego zgłoszenia.

Jak łatwo się domyślić, informacje zawarte w donosie stanowią już pewien materiał dowodowy dla urzędu. Pismo tego typu z pewnością powinno wskazywać także dane podmiotu, który ma zostać skontrolowany lub przynajmniej miejsce prowadzenia nielegalnej działalności.

Donos do urzędu skarbowego

Odpowiedź na pytanie „gdzie zgłosić nielegalną firmę?” jest prosta – jeśli firma nie jest zarejestrowana i/lub nie odprowadza podatku, można donieść na nią do organu, który taki podatek pobiera, czyli do urzędu skarbowego. Drugie istotne pytanie brzmi: jak napisać donos do urzędu skarbowego?

Jak zostało wspomniane, taki dokument nie może być anonimowy. Co prawda, fiskus niekiedy sprawdza także anonimy, ale pismo imienne jest dla niego bardziej wiarygodnym źródłem informacji. Co więcej, na taki donos urząd powinien odpowiedzieć, również pisemnie, informując zgłaszającego o sposobie rozwiązania przedstawionego problemu.

Poza tym fiskus może wystąpić do składającego donos o dodatkowe informacje czy wyjaśnienia, które będą pomocne w sprawie. Jeśli więc autorowi zależy na faktycznym załatwieniu takiego problemu, powinien przygotować pismo, które będzie zawierało przynajmniej jego podstawowe dane osobowe i dane kontaktowe.

Drugim ważnym elementem takiego pisma jest opis całej sytuacji, która podlega zgłoszeniu. Warto dążyć do tego, żeby sprawa była opisana konkretnie, ze szczegółami, a także poparta odpowiednimi dowodami. Im bardziej zwięzłe i czytelne pismo, tym wiarygodniej zaprezentuje się przed urzędnikami.

Ogólny schemat donosu do US prezentuje się następująco:

  • miejsce, data sporządzenia dokumentu,
  • dane autora pisma,
  • dane odbiorcy – naczelnika US,
  • treść: wstęp, rozwinięcie i uzasadnienie, dowody,
  • podpis.

Pismo można przygotować w oparciu o wzór donosu do urzędu skarbowego, który wystarczy wypełnić odpowiednimi informacjami. Dowodami w sprawie będą między innymi zdjęcia czy zeznania świadków, które najlepiej wylistować pod treścią donosu i dołączyć do tego dokumentu (zapakować w jedną kopertę).

Jak złożyć donos do urzędu skarbowego? Pismo można zanieść do jednego z oddziałów osobiście lub wysłać pocztą na adres urzędu, najlepiej listem poleconym.

Kary za nielegalną działalność

Składając donos do US, warto wiedzieć, jakie kary grożą podmiotom prowadzącym nielegalną działalność. Karom podlega między innymi niepłacenie składek, niepłacenie podatku VAT, niepłacenie podatku dochodowego czy nieprowadzenie wymaganej prawem dokumentacji.

W zależności od skali i wielkości wykroczenia – podmiotowi może grozić kara mandatu, obowiązku zapłaty zaległości wraz z odsetkami czy poważniejsze sankcje gospodarcze.

Najczęściej, kiedy urząd skarbowy wykrywa przychody, od których zgłoszony podmiot nie odprowadzał podatków, karą jest obowiązek uregulowania takich należności wraz z odsetkami.

Natomiast niewystawianie faktur może zostać potraktowane jako wykroczenie lub przestępstwo – w zależności od tego, na jaką wysokość strat podmiot naraził urząd skarbowy.

Bardzo dotkliwe są też kary za niepłacenie składek ubezpieczeniowych. W takim przypadku przedsiębiorca z reguły zostaje zobligowany do:

  • uregulowania zaległych płatności za okres od momentu rozpoczęcia działalności,
  • zapłacenia odsetek od zaległości,
  • zapłacenia dodatkowej kary w wysokości 100% zaległości.

Za prowadzenie firmy niezarejestrowanej w CEIDG – jeśli nielegalna działalność gospodarcza jest objęta takim obowiązkiem –  oraz za brak dokonania aktualizacji w rejestrze w wymaganym terminie 7 dni od zaistnienia zmian grozi z kolei kara grzywny, a nawet kara ograniczenia wolności.

Czy da się dowiedzieć, kto wniósł donos do US?

Wiele osób obawia się złożyć donos do US zawierający dane osobowe z uwagi na zagrożenie ze strony podmiotu zgłaszanego fiskusowi.

Należy wiedzieć jednak, że urząd nie może ujawnić danych skarżącego.

W przypadku wszczęcia postępowania na skutek donosu, ani strony tego postępowania, ani żaden z jego uczestników – nie mają dostępu do informacji, od kogo pochodzi skarga. Urzędy skarbowe zatajają wszelkie tego typu informacje i dostęp do nich mają jedynie pracownicy urzędu skarbowego.

Kilka słów na koniec

Podmioty prowadzące nielegalną działalność, dopuszczają się najróżniejszych naruszeń przepisów prawa podatkowego, a także naruszeń przepisów prawa celnego. Najczęstszym jednak nadużyciem obowiązków przedsiębiorcy jest naruszenie prawa podatkowego, a więc np.:

  • niepłacenie VAT-u,
  • niepłacenie składek ZUS,
  • nieodprowadzanie podatku dochodowego,
  • nieaktualizowanie wpisu w CEIDG,
  • brak prowadzenia odpowiednich dokumentacji,
  • niezarejestrowanie działalności i funkcjonowanie w szarej strefie.

Każda osoba, która wie o takiej działalności, powinna zgłosić ją, czego skutkiem będzie kontrola funkcjonariusza krajowej administracji skarbowej, który sprawdzi zgłoszony podmiot, celem potwierdzenia zarzutów, które znalazły się w skardze.

Dostępny jest także Krajowy Telefon Interwencyjny KAS, jednak złożenie skargi poprzez ten środek komunikacji jest mało efektywny, bo skargi często przepadają bez odpowiedzi i jakichkolwiek działań kontrolnych ze strony urzędów celno skarbowych.

Różne drogi komunikacji zapewniają anonimowe przekazanie informacji dotyczących nielegalnej działalności gospodarczej. Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego donosu, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór, który pobierzesz na samej górze.

Donosy na nielegalną działalność powinny trafiać bezpośrednio do organów skarbowych:

  • Izb administracji skarbowej,
  • Urzędów skarbowych
  • i Urzędów celno-skarbowych.

Spis treści

O autorze