Niestety coraz częściej obserwować można bezprawne przetrzymywanie dokumentów księgowych. Jak odzyskać dokumenty od księgowej? Czy przepisy prawa przewidują sankcje za tego typu zachowania? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy! Poniżej pobierzesz gotowy wzór wezwania do wydania dokumentów księgowych:
- Dokumenty
Wezwanie do wydania dokumentów księgowych wzór
Oceniony 0 na 5.16.00 zł Kupuję dostęp do wzoru pisma
Niewydanie dokumentów przez biuro rachunkowe – czy to działanie zgodne z literą prawa?
Na samym wstępie należy zaznaczyć, że niewydanie dokumentów przez biuro rachunkowe jest działaniem bezprawnym. Nie ma żadnego racjonalnego wytłumaczenia, które „wybieliłoby” biuro rachunkowe z takiego postępowania.
Co najważniejsze, wiele przedsiębiorstw waha się, czy może ubiegać się o wydanie dokumentów swojej firmy w przypadku, gdy nie dokonało należnych uregulowań związanych z korzystaniem z usług księgowych.
Doktryna prawa obiera jednoznaczne stanowisko, które wskazuję, że dokumenty księgowe są wyłączną własnością firmy, której dotyczą, nawet w przypadku, gdy należności finansowe dla biura rachunkowego nie zostały jeszcze w pełni uregulowane.
Niebagatelne znacznie odgrywa także art. 222 Kodeksu Cywilnego. Na jego podstawie właściciel firmy może żądać od osób, które faktycznie władają jego rzeczami, ich wydania.
To właśnie ten artykuł stanowi bazowe uregulowanie prawne, dzięki któremu każdy z przedsiębiorców może ubiegać się w świetle prawa od biura rachunkowego, z którego usług korzystał odzyskania, wydania swoich dokumentów księgowych.
Wezwanie do wydania dokumentów księgowych
Na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1977 roku Ordynacja podatkowa, strona, która pomimo prawidłowego wezwania do wydania dokumentacji księgowej nie wykonała swojego obowiązku, zostanie ukarana tzw. karą porządkową.
Dotyczy to także biur rachunkowych, którym podatnik zlecił prowadzenie bądź przechowywanie dokumentów i ksiąg podatkowych. Wydanie dokumentów księgowych jest obowiązkiem biura i księgowej. Bezzasadne odmówienie okazania bądź nieprzedstawienie dokumentów w wyznaczonym terminie jest zachowaniem bezprawnym.
Kara porządkowa nakładana jest przez właściwy miejscowo organ podatkowy. Wysokość kary porządkowej za nie okazanie bądź niewydanie dokumentów księgowych, co roku ulega podwyższeniu, analogicznie do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszych 2 kwartałach danego roku.
Przestępstwo niewydania dokumentów księgowych
Oprócz tego, że biuro rachunkowe, które nie wyda dokumentów księgowych, musi liczyć się z nałożeniem kary finansowej, to dodatkowo w świetle prawa, popełnia przestępstwo. Niewydawanie dokumentów księgowych może być jednoznacznie traktowane jako ich ukrywanie, co jest uregulowane w art. 276 Ustawy z dnia 1 września 1997 roku Kodeks Karny.
Przepis prawa przewiduję, że:
Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Takie zachowanie jest więc przestępstwem, które karane jest karą grzywny, ograniczenia wolności bądź nawet pozbawienia wolności do lat 2.
Warto zastanowić się także nad samym słowem „ukrycie”. W doktrynie prawa jasno wskazuje się, że jest to uczynienie pewnego dokumentu niedostępnym dla osób, które mają prawo z nich korzystać. Bezprawne przetrzymywanie dokumentów księgowych jest więc sytuacją, która doskonale wpisuje się w to kryterium.
Złożenie zawiadomienia do prokuratury
W związku z tym, że niewydanie dokumentów księgowych przez biuro rachunkowe jest przestępstwem, w celu ich odzyskania, jedną z dróg jest złożenie zawiadomienia do prokuratury o popełnieniu przez dane biuro rachunkowe przestępstwa, które wedle obecnie obowiązujących przepisów jest zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności.
Co więcej, jest to przestępstwo, które ścigane jest z oskarżenia publicznego.
Odzyskiwanie dokumentów księgowych na drodze sądowej
Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest odzyskiwanie ksiąg rachunkowych naszej firmy na drodze sądowej. Działania na tzw. własną rękę, próby przekonania, rozmowy, negocjacje, pogróżki skierowane do biura zazwyczaj nie przynoszą żadnych pozytywnych skutków, a co gorsza, mogą doprowadzić jedynie do pogorszenia sytuacji.
Jeśli więc po zakończeniu umowy z biurem rachunkowym nie otrzymujemy należnych nam dokumentów księgowych dotyczącej naszej firmy, wówczas należy w pierwszej kolejności wystosować tzw. przypomnienie, a więc wezwanie do wydania dokumentów księgowych.
Jeśli bezprawne przetrzymywanie dokumentów księgowych trwa nadal, pomimo poprawnie sporządzonego wezwania do wydania dokumentacji księgowej, wówczas należy wszcząć procedurę na drodze sądowej.
Złożenie o zawiadomieniu popełnieniu przestępstwa do właściwej miejscowo prokuratury wszczyna proces, oddając naszą sprawę w ręce profesjonalnych organów ścigania.
Podsumowanie
W dzisiejszych czasach oddawanie prowadzenia spraw rachunkowych w ręce profesjonalnego biura rachunkowego stało się powszechną praktyką.
Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na dużą oszczędność czasu oraz poczucie, że kwestie finansowe naszej firmy, prowadzone są zgodnie z prawem, solidnie i należycie.
Niestety coraz częściej napotkać możemy sytuację niewydania dokumentów księgowych przez biura rachunkowego. Korzystając z dostępnych instrumentów prawnych, większość przypadków kończy się korzystnie dla firm, które zdecydowały się na korzystanie z usług biur rachunkowych.