ZnajdzParagraf.pl

Jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty?

Jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty?

Długi posiada wielu z nas. Często zdarza się, że nawet nie jesteśmy świadomi ich istnienia lub uważamy, że dawno się przedawniły. Niemiłą niespodzianką może być wówczas wizyta listonosza, który wręczy nam nakaz zapłaty. Co zrobić w takiej sytuacji, by nie narobić sobie dodatkowych problemów? W jaki sposób składa się sprzeciw od nakazu zapłaty?

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Jeśli jakakolwiek instytucja lub osoba fizyczna uzna, że mamy wobec niej dług, który nie został na czas uregulowany, może podjąć stosowne kroki. Dochodzić swoich praw w sądzie. Mowa zarówno tradycyjnym sądzie oraz tak zwanym sądzie elektronicznym, który cieszy się w ostatnich latach ogromną popularnością.

Złożenie pozwu prędzej czy później będzie skutkowało pojawieniem się w naszych drzwiach listonosza z listem poleconym z sądu. Będzie to nakaz zapłaty, czyli inni słowy wezwanie do niezwłocznego uregulowania zaległości. W takich sytuacjach nie warto bagatelizować problemu.

Zarzekać się, że nie posiadamy żadnych długów. Koniecznie zweryfikujmy zasadność nakazu. Ppodejmijmy stosowne kroki. Jeśli w terminie kilkunastu dni nie wniesiemy sprzeciwu, bardzo szybko odwiedzi nas komornik i dokona egzekucji z majątku.

Jak wyrazić sprzeciw od nakazu zapłaty?

Wstrzymanie egzekucji jest stosunkowo proste. Jednak wymaga podjęcia właściwych działań w urzędowym terminie. Na złożenie sprzeciwu mamy zaledwie 14 dni. Nie odkładajmy tego na później. Dokładnie zapoznajmy się z treścią dokumentu i zweryfikujmy, przez który sąd nakaz zapłaty został wydany.

Sprzeciw należy bowiem skierować na adres sądu, który nakaz wydał – jakiekolwiek błędy będą niestety potraktowane jako brak sprzeciwu i tym samym doprowadzą do szybkiego spotkania z komornikiem.

Bardzo ważna jest również forma składania sprzeciwu. Jeśli pozew był złożony na dedykowanym formularzu, sprzeciw co do zasady powinien być wniesiony w analogiczny sposób. Jeśli formularz zostanie niewłaściwie wypełniony, zostaniemy wezwani do jego poprawy w terminie jednego tygodnia. Niedotrzymanie tego terminu skutkuje odrzuceniem sprzeciwu i uprawomocnieniem się nakazu zapłaty.

We wszystkich innych przypadkach sprzeciw od nakazu zapłaty może mieć formę pisemną. W dokumencie tym powinniśmy odnieść się do otrzymanego nakazu i właściwie umotywować swój sprzeciw.

Pamiętajmy, że nie mamy obowiązku do tego, żeby się do istnienia zobowiązania przyznawać. Może się bowiem okazać, że dług jest już przedawniony lub w ogóle nie istnieje – tego typu wyłudzenia zdarzają się dość często.

Jak to możliwe? W przypadku sądu elektronicznego nie ma obowiązku dokumentowania faktu istnienia długu – dowodów nie dołącza się do pozwu i nikt ich w żaden sposób nie weryfikuje.

Wzór sprzeciwu od nakazu zapłaty

W momencie, gdy otrzymamy nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, zweryfikujmy jego zasadność, a następnie znajdźmy w sieci stosowny formularz sprzeciwu od nakazu zapłaty. Oszczędzimy sobie w ten sposób wiele czasu, a dodatkowo będziemy mieli pewność, że nie pominęliśmy żadnych istotnych informacji.

Jeśli nie do końca jesteśmy pewni, jak zachować się w takiej sytuacji, jak właściwie uzasadnić sprzeciw lub gdzie go skierować, koniecznie zwróćmy się z prośbą o pomoc do specjalistów. Wyspecjalizowane kancelarie dla zadłużonych szybko przyjrzą się naszej sprawie i podpowiedzą właściwe kroki.

Z rozwiązania takiego warto skorzystać zwłaszcza w sytuacjach, gdy mamy świadomość istnienia długu, ale nie jesteśmy pewni, czy przypadkiem nie uległ on przedawnieniu.

Spis treści

O autorze