ZnajdzParagraf.pl

Dodatki do wynagrodzeń

Dodatki do wynagrodzeń

Oprócz wynagrodzenia podstawowego często pracownikom przysługują różnego rodzaju dodatki do wynagrodzenia. Jakie są to dodatki i kto może je otrzymać? O tym poniżej.

Jeśli pracujemy w porze nocnej za każdą godzinę pracy przysługuje nam dodatek w wysokości 50 proc. stawki godzinowej wynikającej z najniższego wynagrodzenia.

Warunki szkodliwe, a dodatki do wynagrodzeń

Osobie wykonującej pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych przysługuje dodatek w wysokości do 25 proc. stawki godzinowej wynikającej z najniższego wynagrodzenia za każdą godzinę faktycznie przepracowaną w tych warunkach.

Wysokość dodatku, a dodatki do wynagrodzeń

Dodatek do wynagrodzenia może wynosić:
• za pierwszy stopień szkodliwości dla zdrowia lub uciążliwości – 10 proc. stawki,
• za drugi stopień szkodliwości dla zdrowia lub uciążliwości – 12 proc. stawki,
• za trzeci stopień szkodliwości dla zdrowia lub uciążliwości – 14 proc. stawki,
• za czwarty stopień szkodliwości dla zdrowia lub uciążliwości – 16 proc. stawki,
• za pięty stopień szkodliwości dla zdrowia lub uciążliwości – 20 proc. stawki,
• 6) za pracę w warunkach niebezpiecznych – 25 proc. stawki.

Dodatek do wynagrodzenia tylko za największe obciążenie

W przypadku równoczesnego występowania uprawnień do więcej niż jednego dodatku z tytułu pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, stosuje się jeden korzystniejszy dodatek. Jednak dodatek z tytułu pracy w warunkach niebezpiecznych przysługuje niezależnie od dodatku z tytułu pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych.

Godziny nadliczbowe

Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości określonej w k.p. Kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych oraz ich zastępcy wynagradzani są za pracę poza normalnymi godzinami pracy na zasadach określonych w k.p. Jednak pracownikom za usuwanie awarii wykonywane poza ustalonymi godzinami pracy – zamiast dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych może być przyznany ryczałt, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w godzinach nadliczbowych. Zasady ustalania i wypłacania ryczałtu określa się w zakładowym układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania.

Dodatek funkcyjny

Pracownikowi przysługuje dodatek funkcyjny jeżeli zatrudniony jest na stanowisku związanym z kierowaniem zespołem składającym się co najmniej z trzech osób.

Spis treści

O autorze