Czasami, głównie w spółdzielniach mieszkaniowych, wywieszane są obwieszczenia informujące mieszkańców o obowiązującej ciszy nocnej. Jednakże jest to tylko i wyłącznie przepis regulaminu wewnętrznego, który nie może być traktowany jak litera obowiązującego prawa.
W jakich godzinach rwa cisza nocna?
Godziny trwania ciszy nocnej najprawdopodobniej wzięła się z Kodeksu postępowania karnego. Przepis art. 221 k.p.k. mówi, że policja może dokonać przeszukania zamieszkanych pomieszczeń w porze nocnej tylko w wypadkach niecierpiących zwłoki. Za porę nocną uważa się czas od godziny 22 do 6.
Mandat za zakłócanie ciszy nocnej
Jak zostało wspomniane powyżej, mandat za zakłócanie możemy otrzymać przez całą dobę. Nie ma w tej materii ograniczeń czasowych. Kodeks wykroczeń w art. 51 § 1. statuuje, że każdy kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Przy tym przyjmuje się że poziom hałasu w strefie zamieszkania powinien mieścić się w zakresie 50-60 decybeli.
- ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń, art. 51 § 1.
Podobne wzory pism:
- Cisza nocna, a faktyczne uregulowania prawne
- Rower – jak się nim poruszać, aby nie otrzymać mandatu
- Zaostrzenie kar dla kierowców – jakie zmiany szykuje nam rząd?
- Jazda pod wpływem alkoholu – grzywna czy więzienie?
- Nadgodziny w pracy – czy otrzymujesz prawidłową rekompensatę za przepracowane godziny nadliczbowe?
- Przedawnienie roszczeń