ZnajdzParagraf.pl

Cisza nocna – czy tylko w nocy można otrzymać mandat?

Cisza nocna – czy tylko w nocy można otrzymać mandat?

Cisza nocna, czas przeznaczony na spokojny odpoczynek. Czas w którym należy zachowywać względny spokój. Czas w którym powinniśmy się powstrzymać od hałasowania, puszczania głośno muzyki czy przeprowadzania prac remontowo-budowlanych. Jednakże należy mieć świadomość, że cisza nocna to wyłącznie konstrukt społeczny, w żaden sposób prawnie nie uregulowany. Co oczywiście nie oznacza, że za głośne i uporczywe zachowanie nie możemy zostać ukarani.

Czasami, głównie w spółdzielniach mieszkaniowych, wywieszane są obwieszczenia informujące mieszkańców o obowiązującej ciszy nocnej. Jednakże jest to tylko i wyłącznie przepis regulaminu wewnętrznego, który nie może być traktowany jak litera obowiązującego prawa.

W jakich godzinach rwa cisza nocna?

Godziny trwania ciszy nocnej najprawdopodobniej wzięła się z Kodeksu postępowania karnego. Przepis art. 221 k.p.k. mówi, że policja może dokonać przeszukania zamieszkanych pomieszczeń w porze nocnej tylko w wypadkach niecierpiących zwłoki. Za porę nocną uważa się czas od godziny 22 do 6.

Mandat za zakłócanie ciszy nocnej

Jak zostało wspomniane powyżej, mandat za zakłócanie możemy otrzymać przez całą dobę. Nie ma w tej materii ograniczeń czasowych. Kodeks wykroczeń w art. 51 § 1. statuuje, że każdy kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Przy tym przyjmuje się że poziom hałasu w strefie zamieszkania powinien mieścić się w zakresie 50-60 decybeli.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń, art. 51 § 1.

Spis treści

O autorze