Ustawa określa w jakich ramach czasowych rozpoznana może zostać choroba zawodowa. Okazuje się, że rozpoznanie choroby zawodowej u pracownika lub byłego pracownika może nastąpić w okresie jego zatrudnienia w narażeniu zawodowym albo po zakończeniu pracy w takim narażeniu. Należy jednak spełnić warunek jakim jest wystąpienie udokumentowanych objawów w okresie ustalonym w wykazie chorób zawodowych.
Analiza przyczyn wypadków i chorób
Pracodawca ma według prawa obowiązek analizowania przyczyny wypadków przy pracy, chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami środowiska prac. Na postawie tych analiz stosować właściwe środki zapobiegawcze. Ma to na celu zapobieganie występowania tych przyczyn, a co za tym idzie zmniejszenie liczby zachorowań.
Przyczyny występowania chorób zawodowych
Wyróżnia się dwa podstawowe czynniki wpływające na występowanie chorób zawodowych. Są to:
- czynnik szkodliwe dla zdrowia występujące w środowisku pracy,
- sposób wykonywania pracy przy wykonywaniu zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych przez jednostki organizacyjne systemu oświaty, zajęć w szkole wyższej lub zajęć na studiach doktoranckich albo w czasie odbywania praktyki przewidzianej organizacją studiów lub nauki lub pracy w Ochotniczych Hufcach Pracy na innej podstawie niż umowa o pracę.
Podobne wzory pism:
- Zwolnienie dyscyplinarne – kiedy następuje i jakie są jego konsekwencje
- Wypadek przy pracy – na jakie świadczenia może liczyć pracownik?
- Zmiana godzin pracy na wniosek pracownika – Uzasadnienie
- Nadgodziny w pracy – czy otrzymujesz prawidłową rekompensatę za przepracowane godziny nadliczbowe?
- Mobbing w pracy – przykłady – definicja – gdzie zgłosić
- Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka – komu przysługuje i na jakich warunkach?