Czym jest i na czym polega blokada alkoholowa?
Zgodnie z art. 2 pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym blokada alkoholowa to urządzenie techniczne, które uniemożliwia uruchomienie silnika pojazdu silnikowego oraz pojazdu szynowego, gdy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przez kierującego będzie wynosić co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.
Biorąc pod uwagę powszechnie obowiązujące przepisy, przytoczone powyżej blokada alkoholowa, w którą został wyposażony samochód z napędem silnikowym, ma za zadanie uniemożliwić jego uruchomienie po spożyciu alkoholu.
Aby jednak było to możliwe, w pierwszej kolejności kierowca jest zobowiązany dmuchnąć w ustnik. W momencie wykrycia w wydychanym powietrzu stężenia alkoholu powyżej granicy przedstawionej w przepisach wykonawczych blokada alkoholowa zostanie uruchomiona.
Co ciekawe, urządzenie może zostać zamontowane również w samochodach ze wbudowanym systemem start-stop. Jednak nie wymaga ono od kierowy ponownego dmuchnięcia przy każdym zgaszeniu silnika przez wcześniej określony czas (co dwie lub cztery godziny).
Blokada alkoholowa – przepisy wykonawcze, które warto znać
Blokada alkoholowa to nie tylko urządzenie, która pozwala zadbać o bezpieczeństwo kierowcy oraz innych osób na drodze. To przede wszystkim jeden ze sposobów, pozwalający na skrócenie okresu pozbawienia uprawnienia do kierowania pojazdami. Blokada alkoholowa w samochodzie jest regulowana przez przepisy znajdujące się w art. 182a Kodeksu karnego wykonawczego.
Zgodnie z art. 182a k.k.w ust. 1 “Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 2 ust. 3 lub 4 Kodeksu karnego przez okres co najmniej 10 lat, sąd morze orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt 84 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o uchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz 1137, z późn. zm.), jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji”.
Kiedy można zastosować blokadę alkoholową?
Aktualne przepisy przewidują, że blokada alkoholowa w samochodzie może zostać założona, jeśli został spełniony warunek konieczny. Czyli w przypadku, jeśli kierowca wykonywał środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru.
Zakaz może zostać orzeczony w miesiącach lub latach. Co więcej, zastosowanie instytucji blokady alkoholowej może dotyczyć również sprawców, wobec których orzeczono dożywotny zakaz prowadzenia pojazdów na podstawie art. 42 ust. 3 lub 4 Kodeksu karnego.
Jednak warunkiem jego zastosowania jest wykonywanie orzeczonego dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów przez okres co najmniej 10 lat.
Blokada alkoholowa a praktyczne informacje dla kierowców
Aby zaistniała możliwość skorzystania z rozwiązania, jakim jest blokada alkoholowa, musi zostać dopełniony szereg obowiązków, o których mowa w przepisach objętych ustawą Prawo o ruchu drogowym. Blokada alkoholowa w Twoim samochodzie może zostać zamontowana przez producenta urządzenia lub upoważnionego przedstawiciela.
Co więcej, urządzenie podlega regularnej kalibracji – co 12 miesięcy. Pierwsza kalibracja jest dokonywana w momencie montażu urządzenia. W związku, z którą kierowca otrzymuje dokument potwierdzający kalibrację blokady alkoholowej. Należy również pamiętać, że pojazd, który został wyposażony w blokadę alkoholową, podlega niezależnemu badaniu technicznemu.
Zostaje ono przeprowadzone po okazaniu wcześniej wspomnianego dokumentu potwierdzającego kalibrację urządzenia.
Kierujący pojazdem, w którym zostało zastosowane rozwiązanie, ma obowiązek posiadać przy sobie zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu techniczny z wynikiem pozytywnym oraz dokument potwierdzający jego kalibrację, wystawiony przez producenta lub upoważnionego do tego przedstawiciela.
Polecane wzory pism:
- Wzór odwołania od zatrzymania prawa jazdy
- Wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów
- Oświadczenie o utracie karty kierowcy wzór
Podobne wzory pism:
- Jazda pod wpływem alkoholu – grzywna czy więzienie?
- Zakaz zbliżania się – jak uzyskać – jak wycofać i jak przedłużyć?
- Rower – jak się nim poruszać, aby nie otrzymać mandatu
- Zaostrzenie kar dla kierowców – jakie zmiany szykuje nam rząd?
- Zakaz konkurencji – co to właściwie oznacza dla pracownika?
- Służebność przesyłu – bezprawnie postawiony słup energetyczny