Dzień dobry!
Na co można zamienić prace społeczne i jak napisać pismo w tej sprawie? na innym forum prawnym czytałem, że ktoś zamienił prace społeczne na potrącenie z wynagrodzenia. Mógłbym zgodzić się na takie warunki, zarabiam średnią krajową i pracodawca mógłby odciągać mi z wypłaty – powiedzmy te 10 czy 20% na poczet prac społecznie użytecznych. Jak napisać taki wniosek? i jak uzasadnić?
Na podstawie artykułu 63a Kodeksu karnego wykonawczego sąd może zmienić formę ograniczenia wolności z prac społecznych na potrącanie finansowe z pensji skazanego – od 10% do 25% miesięcznego wynagrodzenia – na cel społeczny (wskazany przez sąd).
W takim przypadku przyjmuje się, iż 20 godzin prac społecznych jest tożsame z 10% wynagrodzenia za pracę.
Podstawą takiej zamiany jest wniosek złożony przez skazanego, jego obrońcę, prokuratora lub kuratora sądowego. By takie rozwiązanie było jednak w ogóle możliwe, muszą zostać jednak spełnione pełne przesłanki:
- skazany musi być zatrudniony na umowę o pracę (wniosek zostanie odrzucony, jeżeli pracuje na podstawie jakiejkolwiek innej umowy),
- występują wyjątkowe okoliczności, np. związane z pełnionymi obowiązkami rodzicielskimi, zawodowymi czy edukacyjnymi lub wynikające ze stanu zdrowia skazanego bądź jego rodziny.
W przypadku uchylenia się od prac porządkowych sąd może też zarządzić zastosowanie wobec skazanego zastępczej kary pozbawienia wolności. Wówczas przyjmuje się, że 1 dzień pozbawienia wolności jest równoważny 2 dniom prac społecznych.
Wzory pism, które mogą Ci się przydać:
- Wniosek o zamianę kary pozbawienia wolności na prace społeczne wzór
- Wniosek o zamiana prac społecznych na potrącenie z wynagrodzenia wzór
- Wniosek o przywrócenie prac społecznych wzór
- Wniosek o skrócenie prac społecznych wzór
- Zamiana prac społecznych na potrącenie z wynagrodzenia WZÓR
- Wniosek o odroczenie prac społecznych wzór
- Wniosek o umorzenie prac społecznych wzór