Jak wyglądają prace społeczne? prawnik, który jest moim pełnomocnikiem w sądzie, mówi, że najprawdopodobniej dostanę prace społecznie użyteczne na jeden rok, niestety zapomniałem zapytać, gdzie te prace będę wykonywać i co to jest za praca. Czy może napisać, na czym polegają prace społeczne?
Prace na cele społeczne to jedna z możliwych form realizowania kary ograniczenia wolności. Polega ona na wykonywaniu przez skazanego nieodpłatnej i podlegającej kontroli pracy, która jest postrzegana jako użyteczna publicznie.
Ten rodzaj ograniczenia wolności może zostać orzeczony na okres od 1 miesiąca do 2 lat. Rodzaj świadczonej pracy, miejsce oraz termin jej wykonywania określa kurator sądowy, wskazując jedno z miejsc wyznaczonych przez organy danej gminy.
Skazani na prace społeczne najczęściej kierowani są do placówek oświatowo-wychowawczych, podmiotów leczniczych, jednostek organizacyjnych pomocy społecznej lub organizacji użyteczności publicznej. Tam, w większości przypadków, wykonują proste prace gospodarczo-porządkowe lub pomocnicze.
Wykonywanie kary ograniczenia wolności może odbywać się także w dni ustawowo wolne od pracy. Warto zaznaczyć, że podczas odbywania kary skazany podlega pewnemu rygorowi, np. nie może opuszczać miejsca zamieszkania bez zgody sądu.
Wzory pism, które mogą Ci się przydać:
- Wniosek o zamianę kary pozbawienia wolności na prace społeczne wzór
- Wniosek o zamiana prac społecznych na potrącenie z wynagrodzenia wzór
- Wniosek o przywrócenie prac społecznych wzór
- Wniosek o skrócenie prac społecznych wzór
- Zamiana prac społecznych na potrącenie z wynagrodzenia WZÓR
- Wniosek o odroczenie prac społecznych wzór
- Wniosek o umorzenie prac społecznych wzór