Jak napisać usprawiedliwienie niestawienia się w urzędzie pracy? przegapiłem wizytę w UP i muszę napisać usprawiedliwienie, czyli wyjaśnić, dlaczego nie mogłem przyjść na umówione spotkanie. Co warto napisać w usprawiedliwieniu, żeby nie wykreślono z listy osób bezrobotnych, bym nie stracił ubezpieczenia?
Zgodnie z polskim prawem osoba posiadająca status bezrobotnego ma obowiązek raz w miesiącu stawić się w wyznaczonym terminie w Urzędzie Pracy.
Podczas spotkania pracownik urzędu, który pełni funkcję opiekuna osoby bezrobotnej, przedstawia zgromadzone oferty pracy. Nawet jeśli w danym miesiącu nie znajdzie odpowiednich ofert, bezrobotny musi obowiązkowo pojawić się w urzędzie.
Każda osoba zarejestrowana w urzędzie pracy musi pamiętać, by stawiać się na terminy, które są obowiązkowe i potwierdzają gotowość do pracy. Jeżeli jednak nie udało nam się dotrzeć na spotkanie z urzędnikiem, musimy napisać usprawiedliwienie do urzędu pracy.
Wszystko zależy od przyczyny niestawiennictwa – co się stało, że nie mogliśmy przyjść na umówione spotkanie. Najczęstszą przyczyną jest choroba lub wypadek, natomiast każdą przyczynę należy wskazać i usprawiedliwić.
Naszym obowiązkiem jest wówczas napisanie pisma z prośbą o usprawiedliwienie terminu (wzór pisma pobierzesz poniżej) i dołączenie do niego dokumentów potwierdzające nieobecność.