Czy można zamienić prace społeczne na potrącenie z wynagrodzenia? pracuję na umowie o pracę, mam stałą, pewną pracę u pracodawcy który zatrudnia mnie ponad 8 lat, czy mogę złożyć do sądu wniosek, żeby potrącali mi część wynagrodzenia za prace społeczne? żebym nie musiał ich odrabiać? jaki jest przelicznik prac społecznych na potrącenie z wypłaty? czy to się opłaca?
Zgodnie z treścią przepisu, szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może zmienić formę obowiązku wykonywania pracy, przyjmując 20 godzin pracy na cele społeczne za równoważne 10% wynagrodzenia za pracę. Co istotne, orzeczona praca nie może przekroczyć 40 godzin w stosunku miesięcznym.
Istnienie możliwość zamiany formy kary ograniczenia wolności tylko w przypadku, gdy dana osoba jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Jeżeli będzie to zatrudnienie na innej podstawie, sąd nie będzie mógł rozpatrzyć wniosku.
Wzór takiego wniosku pobierzesz poniżej:
Kolejnym istotnym elementem jest wystąpienie szczególnie uzasadnionego wypadku, to znaczy, że wykonywanie kary ograniczenia, w postaci jaka została pierwotnie wymierzona, jest niemożliwie lub znacznie utrudnione. Co ważne, te ostatnie okoliczności nie mogą być przez skazanego zawinione.
Zainteresowany zmianą formy wykonywania kary ograniczenia wolności musi złożyć stosowny wniosek do sądu, w którego okręgu kara ograniczenia wolności jest lub ma być wykonywana. Sąd na posiedzeniu bez udziału stron rozpozna wniosek i wyda postanowienie, na które przysługuje zażalenie.
Wzory pism, które mogą Ci się przydać:
- Wniosek o zamianę kary pozbawienia wolności na prace społeczne wzór
- Wniosek o zamiana prac społecznych na potrącenie z wynagrodzenia wzór
- Wniosek o przywrócenie prac społecznych wzór
- Wniosek o skrócenie prac społecznych wzór
- Zamiana prac społecznych na potrącenie z wynagrodzenia WZÓR
- Wniosek o odroczenie prac społecznych wzór
- Wniosek o umorzenie prac społecznych wzór