Pani prawnik, czy można się odwołać od prac społecznych? Popełniony przeze mnie czyn według mnie nie kwalifikuje się na odrabianie prac społecznych, poza tym nie mam czasu, by 20 godzin w tygodniu poświęcać na zamiatanie ulic i grabienie liści. Chodzę do pracy, jak mnie potrzebują, robię po 12 godzin, czy w związku z tym mogę odwołać się od prac społecznych, które właśnie sąd na mnie nałożył? Jak napisać takie odwołanie?
Jeżeli prace społeczne zostały zarządzone jako kara zastępcza po nieudanej egzekucji grzywny, to skazany ma prawo złożyć zażalenie na taką zamianę w terminie do 7 dni od daty ogłoszenia postanowienia.
Jeśli to zrobi, akta sprawy przesłane zostaną do sądu II instancji, który zweryfikuje zasadność orzeczenia o zastosowaniu zastępczej kary.
W innych przypadkach – gdy kara prac społecznych jest pierwotnie orzeczoną karą – skazany może wnioskować o:
- skrócenie jej wymiaru: jeżeli spełnia wszystkie przesłanki wymienione w art. 83 kodeksu karnego, czyli: wykonał co najmniej połowę orzeczonych prac i wszystkie nałożone obowiązki oraz środki karne, a podczas wykonywania kary przestrzegał porządku prawnego;
- odroczenie: jeśli skazany złoży wniosek, w którym dowiedzie, że wykonanie kary w określonym okresie wiąże się ze zbyt dotkliwymi skutkami. Maksymalny łączny okres odroczenia to 6 miesięcy;
- zamienienie na potrącenie wynagrodzenia za pracę w wymiarze od 10% do 25% w stosunku miesięcznym na cele społeczne wskazane przez sąd. Wówczas przyjmuje się, że 20 godzin pracy na cele społeczne ma równowartość 10% pensji.
Wzory pism, które mogą Ci się przydać:
- Wniosek o zamianę kary pozbawienia wolności na prace społeczne wzór
- Wniosek o zamiana prac społecznych na potrącenie z wynagrodzenia wzór
- Wniosek o przywrócenie prac społecznych wzór
- Wniosek o skrócenie prac społecznych wzór
- Zamiana prac społecznych na potrącenie z wynagrodzenia WZÓR
- Wniosek o odroczenie prac społecznych wzór
- Wniosek o umorzenie prac społecznych wzór