Pismo przewodnie to krótkie pismo wyjaśniające lub wprowadzające. Pismo tworzone jest w celu przedstawienia innych dokumentów.
Pismo przewodnie sporządzane jest wtedy, kiedy istnieje konieczność uzupełnienia danej sprawy o konkretne dokumenty. Pisze się je zwykle przy dostarczaniu do urzędu, instytucji, firmy, osoby prywatnej jakiegoś dokumentu. Ponadto pismo przewodnie jest wyrazem dobrych zwyczajów i szacunku, jaki ma nadawca do odbiorcy.
Określenie adresata
W nagłówku należy określić adresata, do którego kierowane będzie pismo przewodnie. Jeżeli adresatem jest sąd, należy podać także wydział sądu, który prowadzi sprawę.
Określenie stron postępowania
Jeżeli pismo jest już kolejnym w przedmiotowej sprawie, należy podać imiona i nazwiska (lub nazwy osób prawnych) stron postępowania. Adres zamieszkania (adres siedziby) czy PESEL (NIP) znajduje się w aktach sprawy, jeżeli powyższe dane nie uległy zmianie – wystarczy wskazać, iż ww. dane znajdują się w aktach sprawy.
Wskazanie sygnatury akt sprawy
Należy wskazać sygnaturę/znak akt sprawy, której dotyczy nasze pismo, bez wskazania sygnatury/znaku adresat ma prawo zwrócić pismo.
Określenie rodzaju pisma
Na początku petitum należy określić rodzaj pisma. Pomimo iż prawo procesowe wprost tego nie wymaga, to doktryna oraz judykatura stoi na stanowisku, iż petitum każdego pisma procesowego winno być prawidłowo określone.
Podobne wzory pism:
- Opinia o pracowniku do sądu wzór
- Wycofanie wniosku z sądu rodzinnego wzór
- Usprawiedliwienie nieobecności w sądzie wzór
- Odwołanie od kary za nieprzerejestrowanie samochodu wzór
- Wezwanie do zapłaty abonamentu RTV odwołanie
- Sprawozdanie z opieki nad osobą ubezwłasnowolnioną wzór
- Odwołanie od opinii biegłego wzór
- Skarga na adwokata wzór
Pokrewne produkty
- Prawo administracyjne
Ordynacja podatkowa – rozłożenie na raty zaległości podatkowych – wzór z omówieniem
Oceniony 0 na 5.16.00 zł - Prawo rodzinne i opiekuńcze
Pozew o rozwód z orzeczeniem wyłącznej winy – wzór
Oceniony 0 na 5.16.00 zł