Umowa najmu urządzenia to rodzaj umowy najmu, na mocy której wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz – urządzenie, do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu w czasie trwania umowy umówiony czynsz.
Umowa najmu urządzenia może dotyczyć zarówno majątku prywatnego, jak i stanowiącego składnik firmy np. wyposażenia bądź środków trwałych.
Umowa wynajmu urządzenia – charakterystyka
Zgodnie z zasadami kodeksu cywilnego umowa najmu urządzenia może zostać zawarta w formie dowolnej. Może zostać zawarta zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej.
Zapłata za najem może być wyrażony w pieniądzu lub innych świadczeniach – świadczenia wzajemne, kompensata. W przypadku umów zawartych na czas nieokreślony, jeśli brakuje w nich zapisu odnośnie terminu płatności, zgodnie z Kodeksem cywilnym płatność powinna nastąpić z góry do dziesiątego dnia miesiąca. W innych przypadkach należy ustalić termin i rodzaj płatności w umowie.
Strony umowy
Wynajmujący ma obowiązek wydania najemcy przedmiotu umowy w stanie przydatności do użytku lub w stanie zgodnym z opisem w umowie. Na wynajmującym ciąży również obowiązek utrzymywania rzeczy w stanie niepogorszonym niż w chwili jej wydania.
Oznacza to, że wynajmujący zobowiązany jest do wykonywania i opłacania niezbędnych napraw i konserwacji przedmiotu rzeczy, o ile w umowie nie ustalono inaczej.
Najemca z kolei ma obowiązek płacenia czynszu w walucie i wartości ustalonej w umowie. Musi również dbać o zachowanie terminów i rodzajów płatności ustalonych w umowie. Zobowiązuje się on do użytkowania przedmiotu najmu w sposób przewidziany w umowie oraz do sprawowania nad nim pieczy.
Najemca ma prawo do wynajmowania przedmiotu umowy osobie trzeciej, chyba że w umowie zawarto zapis zabraniający tego typu czynności.
Opodatkowanie najmu
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych najem jest jednym z możliwych źródeł przychodów. Przychody uzyskane z tytułu najmu podlegają opodatkowaniu.
Podatnik musi określić, czy są to przychody związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, czy wynikają z prywatnego najmu. W przypadku najmu prywatnego jest on rozliczany zgodnie z ogólnymi zasadami – 18 proc. i 32 proc. lub 8,5 proc. przy ryczałcie ewidencjonowanym.
Elementy umowy najmu
Poprawnie skonstruowana umowa wynajmu sprzętu powinna chronić zarówno interesy wynajmującego, jak i najemcy. Umowie najmu powinna zawierać szereg elementów określonych przepisami prawa.
Obligatoryjne elementy umowy:
- określenie miejsca i daty zawarcia umowy;
- określenie stron umowy – umowa może zostać zawarta zarówno między osobami fizycznymi, jak i osobami prawnymi. Opis stron umowy powinno być na tyle szczegółowe, aby w razie potrzeby nie było problemu z ich identyfikacją. Obligatoryjne dane osoby fizycznej to: imię, nazwisko, adres zamieszkania, nr dowodu tożsamości, PESEL. Dane osób prawnych: nazwa, adres siedziba, NIP oraz dane osoby reprezentującej dany podmiot.
- określenie przedmiotu najmu – przedmiotem najmu mogą być rzeczy ruchome. Nie mogą być nimi rzeczy zużywalne i prawa. Szczegółowy opis przedmiotu najmu musi być zawarty bezpośrednio w umowie lub wymieniony w oddzielnym dokumencie stanowiącym jej załącznik. Umowa powinna również zawierać udokumentowanie aktualnego stanu przedmiotu najmu lub jego cechy charakterystyczne.
- określenie wysokości czynszu – może zostać określona w walucie lub w wartości ustalonej w umowie.
- oznaczenie czasu trwania umowy – umowa może być zawarta na czas określony lub nieokreślony. W przypadku zawarcia umowy na czas dłuższy niż 10 lat zgodnie z kodeksem cywilnym, po upływie wskazanego okresu umowę uznaje się za zawartą na czas nieokreślony. Porozumienie takie może być zawarte na czas nieokreślony oraz oznaczony konkretną datą lub zdarzeniem.
- opisanie praw i obowiązków stron umowy;
- podpisy stron.
Fakultatywnie w umowie można zawrzeć:
- kwotę kaucji oraz sposób jej rozliczenia, o ile zostaje ona pobrana przy podpisywaniu umowy;
- określenie warunków wypowiedzenia umowy;
- kary umowne za opóźnienia w zapłacie.
Pokrewne produkty
- Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron – wzór z omówieniem
Oceniony 0 na 5.16.00 zł - Prawo rodzinne i opiekuńcze
Pozew o rozwód z orzeczeniem wyłącznej winy – wzór
Oceniony 0 na 5.16.00 zł