ZnajdzParagraf.pl

Przedwstępna umowa o pracę

Przedwstępna umowa o pracę

Umowa przedwstępna zobowiązuje zarówno pracownika, jak i pracodawcę do późniejszego podpisania umowy o pracę. Co powinna zawierać przedwstępna umowa o pracę, żeby była ważna?

Kodeks pracy nie reguluje całościowo kwestii przedwstępnej umowy o prace. Art.  300.  kodeksu pracy stanowi, że w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Kodeks cywilny stanowi natomiast, w art.  389, że u  1.  Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

Terminy a przedwstępna umowa o pracę

W umowie takiej nie musi być wskazany termin jej wykonania. Jedynie od woli obydwu stron zależy czy zostanie ona wskazana. Jeśli nie został on w umowie przedwstępnej wskazany, to umowa o pracę powinna zostać zawarta w terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania jej zawarcia. W przypadku, gdy obie strony mają takie uprawnienie, a ponadto inne wyznaczyły inny termin, terminem obligatoryjnym jest termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złoży stosowne oświadczenie. Co istotne zawarcia takiej umowy nie może żądać żadna ze stron, gdy minął rok od dnia zawarcia umowy przedwstępnej, a terminu zawarcia umowy właściwej w tym czasie nie wyznaczył ani pracownik, ani pracodawca.

Zapisy w umowie przestępnej

Umowa przedwstępna może mieć formę ustna lub pisemną. Warto jednak, by dla celów dowodowych ją spisać. Wówczas posiadali będziemy dowody w przypadku postępowania sądowego gdyby któraś ze stron nie dotrzymała umowy.

W umowie musza być określone podstawowe postanowienia umowy przyrzeczonej, czyli przyszłej umowy o pracę.

Powinny być podane dane takie jak:

  • rodzaj umowy,
  • warunki pracy,
  • warunki płacy,
  • stanowisko, które będzie zajmował pracownik,
  • rodzaj pracy, który będzie wykonywał,
  • miejsce wykonywania pracy,
  • wymiar godzinowy pracy.

Dodatkowe zabezpieczenia

Warto w umowie wskazać elementy takie jak dodatkowe zabezpieczenia, zapisy kary umownej w przypadku niedotrzymania umowy. Jeśli doszło do niedotrzymania umowy przyrzeczonej strona poszkodowana może ubiegać się o odszkodowanie. Pracownik, a w niektórych przypadkach tez pracodawca powinien zapłacić zadośćuczynienie za szkody, jakie poniosła druga strona.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r., Kodeks pracy.
  • ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r., Kodeks cywilny.

Spis treści

O autorze