Ustawa – Kodeksu pracy reguluje kwestię jaką jest wygaśnięcie umowy o pracę, wyjaśnia, że UOP wygasa w przypadkach określonych w kodeksie oraz w przepisach szczególnych. Przypadki te mogą być różne.
Wygaśnięcie umowy wskutek śmierci pracownika
Jednym z nich jest śmierć pracownika. Kodeks pracy uściśla, że z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. A co za tym idzie prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika na osoby, które po nim dziedziczą. To znaczy w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej. Jeśli takich osób nie ma, wszelkie dobra wchodzą w skład masy spadkowej.
Wygaśnięcie umowy o pracę wskutek śmierci pracodawcy
Umowa może również wygasnąć na skutek śmierci pracodawcy. Wówczas pracownikowi, którego umowa o pracę wygasła, przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
Wygaśnięcie umowy o pracę z powodu tymczasowego aresztowania
UOP wygasa także przypadku tymczasowego aresztowania. Umowa o pracę wygasa z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, za wyjątkiem sytuacji, w której pracodawca rozwiązał wcześniej bez wypowiedzenia umowę o pracę z winy pracownika. Jeśli zapadł wyrok uniewinniający, lub gdy postępowanie karne zostało umorzone pracodawca, pomimo wygaśnięcia umowy o pracę z powodu tymczasowego aresztowania, jest obowiązany ponownie zatrudnić pracownika.
Podobne wzory pism:
- Zwolnienie dyscyplinarne – kiedy następuje i jakie są jego konsekwencje
- Nadgodziny w pracy – czy otrzymujesz prawidłową rekompensatę za przepracowane godziny nadliczbowe?
- Rozwiązanie umowy o pracę przed rozpoczęciem zatrudnienia
- Zmiana godzin pracy na wniosek pracownika – Uzasadnienie
- Wizerunek pracownika – kiedy pracodawca może go wykorzystać?
- Rozwiązanie umowy dzierżawy