Istotną kwestią jest zabezpieczenie wody przed niekorzystnie na nie wpływającymi substancjami, czy działaniami człowieka. Zarówno ujęcia naturalnych wód mineralnych, instalacje i urządzenia służące do wydobywania, transportu i rozlewu tych wód, jak również opakowania w świetle prawa muszą być zabezpieczone.
Jak sprzedawać naturalne wody mineralne?
Naturalne wody mineralne mogą być sprzedawane w opakowaniach zamkniętych w sposób zabezpieczający je przed zanieczyszczeniem. Opakowanie musi je również chronić przed zmianą właściwości i zafałszowaniem naturalnej wody mineralnej.
Jak oznaczać wodę, aby była to woda nadająca się do spożycia?
Oczywistym jest, że oznakowanie wód przeznaczonych do spożycia, które nie są naturalnymi wodami mineralnymi, nie może wprowadzać konsumenta w błąd. Woda taka nie może być, więc opisana że jest wodą mineralną. Na wodzie takiej mogą jednak widnieć znaki napisy takie jak: „pobudzające trawienie”, „może polepszyć funkcje wątrobowo-żółciowe” lub oznaczeniami podobnymi. Oczywiście jeśli jest to zgodne z prawdą.
Kto dopuszcza wody do obrotu?
Naturalne wody mineralne wprowadzane do obrotu muszą być zatwierdzone przez:
- Głównego Inspektora Sanitarnego, jeżeli woda wydobywana jest z otworu znajdującego się na terytorium Polski;
- właściwy organ innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, jeżeli woda wydobywana jest z otworu znajdującego się na terytorium tego państwa, albo
- Głównego Inspektora Sanitarnego albo właściwy organ innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, jeżeli woda wydobywana jest z otworu znajdującego się na terytorium państwa trzeciego.
Ważne zaświadczenie
Pamiętajmy, że Główny Inspektor Sanitarny może uznać, wodę pochodzącą z otworu znajdującego się na terytorium innego państwa jako naturalną wodę mineralną. W przypadku gdy właściwy organ tego państwa poświadczy spełnianie przez tę wodę wymagań określonych w ustawie oraz w przepisach wydanych na jej podstawie oraz zobowiąże się do przeprowadzania regularnych kontroli warunków wydobywania, transportu i rozlewu tej wody. Zaświadczenie jest ważne przez okres nieprzekraczający 5 lat od daty jego wydania.
Jak wnioskować o uznanie wody jako naturalnej wody mineralnej?
Jeśli chcemy, aby woda uznana została jako naturalna woda mineralna musimy do Głównego Inspektora Sanitarnego złożyć wniosek, który zawierał będzie:
- firmę producenta wody, jego siedzibę oraz adres zakładu, w którym będzie produkowana naturalna woda mineralna;
- numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, o ile producent wody taki numer posiada;
- numer identyfikacji podatkowej (NIP);
- informacje o nazwie i miejscu położenia otworu lub otworów, z których wydobywana jest woda;
- (uchylony);
- informacje o właściwościach wody wynikające z przeprowadzonej oceny i kwalifikacji rodzajowej tej wody;
- nazwę handlową (wymyśloną), pod którą woda będzie wprowadzana do obrotu;
- wzór etykiety z proponowanym oznakowaniem.
Do wniosku dołączyć trzeba:
- ocenę i kwalifikację rodzajową naturalnej wody mineralnej objętej wnioskiem o uznanie, przeprowadzone przez jednostkę naukową lub inny podmiot upoważnione przez Głównego Inspektora Sanitarnego albo przez jednostkę naukową lub inny podmiot innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej właściwe do przeprowadzania ocen i kwalifikacji rodzajowych naturalnych wód mineralnych w tych państwach;
- zaświadczenie właściwego organu państwa trzeciego, o którym mowa w art. 34 ust. 2, jeżeli woda pochodzi z otworu znajdującego się na terytorium tego państwa.
- ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.