Według prawa czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Są jednak od tego wyjątki, które uzależnia się od sytemu pracy.
System równoważnego czasu pracy
W uzasadnionych przypadkach zastosowany może zostać system równoważnego czasu pracy. Wówczas możliwe jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy. Pracownik nie może jednak pracować dłużej niż 12 godzin. W takiej sytuacji czas ten jest równoważony skróconym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach. Może także otrzymać dni wolne od pracy. Pamiętajmy jednak, że w szczególnych przypadkach taki okres rozliczeniowy, może wynosić 3 miesiące. Jeśli natomiast rodzaj pracy zależny jest od sezonu okres rozliczeniowy, może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 4 miesięcy. Oznacza to, że wciągu tego okresu pracownik powinien odebrać sobie należne wolne godziny, lub dni.
System skróconego tygodnia pracy
Pracownik może zgłosić chęć pracy w systemie skróconego tygodnia pracy. Wówczas może on pracować maksymalnie 12 godzin tygodniowo, a odpracowane godziny odebrać w przeciągu 1 miesiąca.
System pracy weekendowej
Pracownik może zawnioskować o to, by jego praca miała miejsce w piątki, soboty, niedziele i święta. W takim systemie możliwe jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin. Okres rozliczeniowy w takich sytuacjach wynosi również miesiące. .
System skróconego czasu pracy
Na skrócenie czasu pracy mogą liczyć osoby pracujące w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia. Wówczas możliwe jest ustanowienie przerw w pracy wliczanych do czasu pracy albo obniżenie tych norm, a w przypadku pracy monotonnej lub pracy w ustalonym z góry tempie polega na wprowadzeniu przerw w pracy wliczanych do czasu pracy.
Godziny nadliczbowe
Według Kodeksu pracy tygodniowy czas pracy, łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.
- ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
Podobne wzory pism:
- Nadgodziny w pracy – czy otrzymujesz prawidłową rekompensatę za przepracowane godziny nadliczbowe?
- Zmiana godzin pracy na wniosek pracownika – Uzasadnienie
- Umowa na czas określony – jaka jest jej maksymalna długość?
- Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego
- Rozwiązanie umowy o pracę przed rozpoczęciem zatrudnienia
- Wypadek przy pracy – na jakie świadczenia może liczyć pracownik?