ZnajdzParagraf.pl

Dni wolne od pracy

Dni wolne od pracy

Ustawa - Kodeks pracy określa w sposób wyczerpujący, które dni są w Polsce dniami wolnymi od pracy, kiedy obowiązuje zakaz pracy w święta w placówkach handlowych, a kiedy dopuszczalna jest praca w niedziele i święta. Przejdźmy zatem do konkretów.

 Kodeks pracy jako dni wolne od pracy wskazuje są niedziele i święta.  Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 600 w tym dniu a godziną 600 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina. Zauważmy, więc że są pewne odstępstwa. Ponadto jeśli rozpoczęliśmy prace w piątek, ale kończymy ją w sobotę przed 6 rano nie są łamane przepisy.

Zakaz pracy w święta w placówkach handlowych

Od kilku lat w Polsce obowiązuje zakaz pracy w święta w placówkach handlowych. Przepis ten obowiązuje również, gdy święto przypada w niedzielę. Praca w niedziele jest jednak dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

Dopuszczalność pracy w niedziele i święta

Kodeks określa kilka przypadków, gdy dozwolona jest praca w niedziele i święta. Zakaz nie występuje w następujących przypadkach:

  • w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;
  • w ruchu ciągłym;
  • przy pracy zmianowej;
  • przy niezbędnych remontach;
  • w transporcie i w komunikacji;
  • w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych;
  • przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób;
  • w rolnictwie i hodowli;
  • przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności,
  • w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

Dni wolne lub dodatek

Pracownik, który wykonujące pracę w niedziele i święta, powinien mieć zapewniony inny dzień wolny od pracy. W zamian za pracę w niedzielę otrzymać go powinien w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Natomiast w zamian za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego.

Jeśli natomiast nie jest możliwe powyższe wykorzystanie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie – dodatek do wynagrodzenia, za każdą godzinę pracy w niedzielę. Dodajmy, że do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę.

 

Podstawa prawna: 

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r., kodeks pracy.

Spis treści

O autorze