List intencyjny to wstępna deklaracja zamierzeń dotyczących swoich działań, składana przez stronę ewentualnego przyszłego stosunku gospodarczego rozumianego jako współpraca handlowa.
List intencyjny w swej treści określa zakres przyszłych czynności bądź umów. Może zawierać również ogólny zarys planowanego projektu. Podpisywany jest w po zakończeniu wstępnych negocjacji, jeżeli zostało osiągnięte porozumienie. Jest więc swoistym przypieczętowaniem przyszłej współpracy.
List nie wywołuje jednak żadnych skutków prawnych w postaci możliwości zaskarżenia zobowiązania. List intencyjny co do zasady wyraża jedynie wolę zawarcia umowy po przeprowadzeniu negocjacji. Nie należy traktować listu na równi z umową przedwstępną.
List intencyjny (deklaracja współpracy) jest podpisywany przez strony w trakcie lub po przeprowadzeniu negocjacji. Strony wyrażają w nim wolę zawarcia ostatecznej umowy.
Podpisanie listu intencyjnego w żadnym wypadku nie oznacza powstania jakiegokolwiek stosunku zobowiązaniowego, ani też przyrzeczenia zawarcia w przyszłości umowy o współpracy handlowej.
Należy więc uznać, że w przeciwieństwie do umowy przedwstępnej, list nie zawiera oświadczeń woli stron, które są potrzebne do tego, by umowa ostateczna doszła do skutku.
Skutki prawne listu intencyjnego
List intencyjny, mimo że może zawierać postanowienia dotyczące przyszłych uprawnień i obowiązków stron, będących wynikiem przeprowadzonych negocjacji, to jednak nie ma on charakteru wiążącego.
Powyższe potwierdził Sąd Najwyższy. Uznał on, że skutkiem podpisania listu intencyjnego, który, mimo iż przewiduje możliwość zawarcia w przyszłości umowy oraz określa reguły możliwej współpracy, to nie jest ukształtowanie się stosunku zobowiązaniowego dla stron.
Pomimo że list intencyjny o współpracy co do zasady nie wywołuje żadnych skutków prawnych, to w niektórych sytuacjach może dojść do pociągnięcia strony do odpowiedzialności.
W przypadku, gdy jedna ze stron po podpisaniu listu intencyjnego, dalej prowadzi negocjacje z firmą konkurencyjną w tej samej sprawie, może ona zostać pociągnięta do odpowiedzialności wskutek naruszenia interesu umowy.
Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór listu intencyjnego, który pobierzesz u góry.
Pokrewne produkty
- Prawo cywilne
Pozew o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego – wzór
Oceniony 5.00 na 5.16.00 zł