O przynależności domku letniskowego jako części składowej gruntu (art. 48 k.c.). decyduje struktura techniczna budynku i jego przeznaczenie. Nie ma tu znaczenia okoliczność posiadania przez obiekt fundamentów. Ważne jest jednak czy posadowienie jest na tyle trwałe, że opiera się czynnikom mogącym zniszczyć ustawioną na nim konstrukcję. Połączenie musi mieć charakter fizyczny, materialny i trwały.
Czy domy letniskowe są rzeczami ruchomymi?
Domy letniskowe posadowione na nieruchomości, nieposiadające fundamentów, nie są rzeczami ruchomymi będące przynależnościami potrzebnymi do korzystania z rzeczy głównej jaką jest nieruchomość mająca charakter rekreacyjny. Domki letniskowe nie są rzeczami ruchomymi pozostającymi w faktycznym związku z inną rzeczą, są one częściami składowe gruntu Zasadą jest, że budynki trwale związane z gruntem są częścią składową gruntu. Pojęcie „trwale związane” jest kwestią faktu – decyduje o nim struktura techniczna budynku i jego przeznaczenie. Dla przyjęcia trwałego związania z gruntem nie ma znaczenia okoliczność posiadania przez obiekt fundamentów, czy wielkość zagłębienia w gruncie. Istotne jest, czy posadowienie jest na tyle trwałe, że opiera się czynnikom mogącym zniszczyć ustawioną na nim konstrukcję. W orzecznictwie wyjaśnione jest, że dom drewniany, niezależnie od tego, czy jest posadowiony na podwalinach czy podmurówce czy w inny sposób, stanowi zawsze część składową nieruchomości.
Kiedy domek jest częścią składową?
O tym czy domek jest częścią składową działki decydują przesłanki natury obiektywnej. Muszą być spełnione następujące warunki:
- połączenie musi mieć charakter fizyczny,
- materialny,
- trwały.
Część składowa nie stanowi odrębnego przedmiotu własności
Według art. 47 § 1 k.c. część składowa nie stanowi odrębnego przedmiotu własności ani innych praw rzeczowych, co oznacza, że sytuacja prawna rzeczy głównej rozciąga się na część składową. Budynki stają się częścią składową od chwili połączenia ich konstrukcji z gruntem.
- wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku; z dnia 11 kwietnia 2014 r. V ACa 26/14; Charakter prawny domków letniskowych.
- wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23 lipca 1963 r., III CR 137/63, OSNCP 1964, nr 7-8, poz. 156, oraz Stanisław Rudnicki, Komentarz do kodeksu cywilnego, księga pierwsza, część ogólna, str. 225,- wyd. Lexis Nexis Polska sp. z o.o. Warszawa 2011
- ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r, Kodeks cywilny, art. w 47 § 1.