ZnajdzParagraf.pl

Praca w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych

Zdarza się, że pracujemy dłużej niż 8 godzin dziennie, czy 40 godzin tygodniowo. Przepracowujemy, więc godziny nadliczbowe. Na jakich zasadach dopuszczalna jest  praca w godzinach nadliczbowych? Zajrzyjmy ponownie do Kodeksu pracy, aby to sprawdzić.

W godzinach nadliczbowych możemy pracować w ograniczonych, dwóch przypadkach. W przypadku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, szczególnych potrzeb pracodawcy. Oczywiście druga z pobudek jest częściej wykorzystywana, niż ta pierwsza. Pamiętajmy, że maksymalnie w roku możemy przepracować 150 nadgodzin.

Trudne warunki pracy

W nadgodzinach nie mogą pracować pracownicy zatrudnieni na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia.

Odpracowanie

Za nadgodziny nie możemy uznać godzin odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych

Nadgodziny a niepełny wymiar czasu pracy

W umowie o pracę osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy ustalona powinna być dopuszczalna liczba godzin. Pracownik taki za przepracowane godziny ponadliczbowe otrzymać powinien odpowiednie wynagrodzenie.

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Za prace w nadgodzinach powinniśmy zostać odpowiednio wynagrodzeni. Przysługuje dodatek w wysokości:

1) 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
a) w nocy,
b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;
2) 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.

Czas wolny za pracę w godzinach nadliczbowych

Możemy również wnioskować o czas wolny od pracy  tym samym wymiarze.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

 

Spis treści

O autorze