ZnajdzParagraf.pl

Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze w miejscu pracy

Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze w miejscu pracy

Rozdział IX ustawy - Kodeks pracy określa jakie środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze powinien zapewnić pracownikowi pracodawca.

Bezpłatne środki ochrony indywidualnej – odzież i obuwie robocze

Według wyżej wymienionej ustawy każdy pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami. Ponadto pracodawca jest obowiązany dostarczać pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach.

Nieodpłatna odzież i obuwie robocze

Według polskiego prawa pracodawca musi dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze. Muszą one spełniać wymagania określone w stosownych normach. Odzież musi zostać zapewniona jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu. Drugą przesłanką są wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Środki ochrony indywidualnej – odzież i obuwie robocze – odstępstwa

Pracodawca może wskazać stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, jednak te też muszą spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto jednak dodać, że nie dotyczy to stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych. Albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

Ważne: Pracownik, który używa własnej odzieży i obuwia roboczego pracodawca musi wypłacić ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.

Środki ochrony indywidualnej – rodzaje

Pracodawca ma obowiązek ustalić rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne, a także przewidywane okresy użytkowania tej odzieży i obuwia.

Środki ochrony indywidualnej – obowiązek pracodawcy

Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy. Jest on również obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie. Jeśli nie jest w stanie czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

 

Spis treści

O autorze