Jak napisać wniosek o dostęp do notatki z interwencji policji? Notatka z interwencji domowej to nic innego jak zaświadczenie o zdarzeniu. Funkcjonariusze policji, którzy zjawiają się na miejscu zdarzenia, pełnią tam rolę pracowników administracyjnych i sporządzają notatkę, która ma to zdarzenie potwierdzać – to właśnie na tej podstawie możliwe jest ubieganie się o dostęp do notatki z interwencji policji. Jak napisać stosowny wniosek w takiej sprawie?
Aby maksymalnie uprościć Ci sporządzenie takiego pisma i odciążyć cię od konieczności spełnienia wszystkich formalnych wymogów przy konstruowaniu dokumentu – opracowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku, który pobierzesz powyżej.
Czym jest notatka policyjna?
Notatka policyjna to opis zdarzenia, a dokładniej opis sytuacji sporządzony z perspektywy policjanta, który poświadcza o tym, że sytuacja miała miejsce.
Jak zostało wspomniane, notatka policyjna jest zaświadczeniem o zdarzeniu. Zawiera informacje przydatne między innymi w procesie ubiegania się o odszkodowanie czy w postępowaniu sądowym, na przykład w sprawie prowadzonej przez sąd rodzinny.
Notatka ze zdarzenia drogowego uwzględniać będzie bowiem:
- datę i miejsce zdarzenia,
- opis okoliczności towarzyszących,
- dane uczestników biorących udział w zdarzeniu drogowym,
- numery rejestracyjne pojazdów biorących udział w zdarzeniu,
- numery polis OC.
Natomiast notatka policyjna z interwencji domowej będzie uwzględniała między innymi:
- dane policjanta sporządzającego notatkę,
- datę i miejsce zdarzenia,
- opis okoliczności, ze względu na które dokonano interwencji,
- informacje o uczestnikach zdarzenia,
- ewentualnie numer sprawy, do jakiej notatka została sporządzona,
Ponieważ jest to dokument potwierdzający zdarzenie, w notatce służbowej z interwencji policji (Policja jest organem administracyjnym, który zobligowany jest do przeprowadzania określonych czynności) powinny znaleźć się informacje, stwierdzone przez samego funkcjonariusza, a także uzyskane od świadków i uczestników zdarzenia. Dokument pełni więc istotną rolę dowodową.
Możliwość wydania notatki policyjnej w przepisach
Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie nie przewiduje możliwości udostępniania stronom materiału dowodowego na tym etapie sprawy. O dostępie do materiałów dowodowych mówi dopiero art. 156 kodeksu postępowania karnego, w brzmieniu:
Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest udostępnienie notatki policyjnej z interwencji. Jak zostało wspomniane, funkcjonariusze policji na miejscu zdarzenia pełnią rolę pracowników administracyjnych.
Sporządzona przez nich notatka jest zaświadczeniem administracyjnym, dlatego – na podstawie art. 217 Kodeksu postępowania administracyjnego – można ubiegać się o jego wydanie ze względu na swój interes prawny.
Nie każdy uzyska wgląd w treść notatki służbowej, ponieważ zawiera ona szereg danych niejawnych, objętych między innymi przepisami RODO. W uzasadnionych przypadkach wniosek o wydanie odpisu dokumentu może złożyć jednak każdy z uczestników zdarzenia, czyli zarówno osoba poszkodowana, jak i sprawca.
Gdzie złożyć wniosek o wydanie notatki policyjnej?
Wniosek o wydanie notatki policyjnej z interwencji domowej należy skierować do komendanta policji, do tej jednostki, której funkcjonariusz policji sporządzili notatkę policyjną z interwencji.
Zgodnie z treścią artykułu 217. kodeksu postępowania administracyjnego:
Kontrolę nad materiałem dowodowym na tym etapie postępowania sprawuje prokurator, a na etapie postępowania sądowego – sąd.
Czy policja może odmówić wydania notatki z interwencji?
Na wniosek o wykaz interwencji policji czy na wniosek o wydanie notatki policyjnej komendant policji może odpowiedzieć odmową. Policja nie ma bowiem obowiązku udostępniania swoich notatek służbowych na każdy wniosek.
Obowiązek ten pojawia się dopiero w przypadku wykorzystania dokumentu w postępowaniu karnym – wtedy obowiązują przepisy kodeksu postępowania karnego.
Jednak prawidłowo złożony, opłacony i dobrze uzasadniony wniosek, zgodnie z przepisami zawartymi w kodeksie postępowania administracyjnego – powinien skutkować wydaniem zaświadczenia w ciągu 7 dni. Mówią o tym przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którym zaświadczenie powinno zostać wydane niezwłocznie.
Jak napisać wniosek o wydanie notatki policyjnej?
Wniosek o wydanie notatki policyjnej nie zawsze wygląda tak samo, ale w każdym tego typu wniosku musi znaleźć się między innymi:
- oznaczenie wnioskodawcy, wraz z jego danymi kontaktowymi,
- oznaczenie odbiorcy wniosku, czyli komendanta jednostki policyjnej, która odpowiada za sporządzenie notatki,
- oznaczenie, jakiego zdarzenia dotyczy wniosek: miejsce, data, charakter zdarzenia,
- prośbę o wydanie dokumentu,
- określenie celu wydania dokumentu, czyli uzasadnienie prośby,
- podpis wnioskodawcy.
Wydanie zaświadczenia – notatki policyjnej – nie jest darmowe i podlega opłacie skarbowej. Zatem do wniosku należy dołączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej w kwocie 17 zł. Opłatę można wnieść w kasie lub przelewem.
Pismo można dostarczyć do właściwej jednostki Policji osobiście lub wysłać listem poleconym.
Dlaczego warto złożyć wniosek o wydanie notatki policyjnej?
Notatki policyjne najczęściej wydawane są w związku z kolizją lub z interwencją domową. W pierwszym przypadku okazują się niezbędne w procesie ubiegania się o wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia lub w walce o wypłatę odszkodowania w odpowiedniej kwocie (kiedy jest zaniżone).
Tutaj istotne będą następujące informacje z notatki służbowej:
- opis miejsca i czasu zdarzenia,
- opis czynności podjętych przez policję,
- oznaczenie uczestników zdarzenia,
- opis przebiegu zdarzenia,
- opis stwierdzonych uszkodzeń pojazdów, które brały udział w zdarzeniu.
Tymczasem notatka z interwencji domowej najczęściej przydaje się w postępowaniu spornym z sąsiadem lub w sprawie prowadzonej przez sąd rodzinny, na przykład w sprawie o ograniczenie czy odebranie praw rodzicielskich.
Zsumowanie informacji
Podstawą prawną do starania się o wydanie notatki policyjnej jest poniższy przepis:
§ 1.Organ administracji publicznej wydaje zaświadczenie na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie.
§ 2.Zaświadczenie wydaje się, jeżeli:
1)urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa;
2)osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.
§ 3.Zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni.
Podobne wzory pism:
- Wzór wniosek o wydanie notatki policyjnej z interwencji domowej
- Ugoda kolizja WZÓR z omówieniem
- Wniosek o przywrócenie terminu w postępowaniu administracyjnym
- Odpowiedź na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku wzór
- Wniosek o zwrot oryginałów dokumentów – wzór
- Wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy wzór