Jak napisać podanie dzieci w jednej klasie? o umieszczenie dzieci w jednej klasie najczęściej starają się rodzice rodzeństwa, dzieci zaznajomionych, a także mieszkających po sąsiedzku.
Podanie o umieszczenie dzieci w jednej klasie może zostać umotywowane różnymi argumentami, ale bardzo często jest to umożliwienie rodzicom dowożenia dzieci do placówki na zmianę czy też chęć zadbania o łatwiejszą aklimatyzację młodych uczniów w nowym środowisku. Jak napisać podanie o przyjęcie dzieci do jednej klasy?
Aby maksymalnie uprościć Ci sporządzenie takiego pisma i odciążyć cię od konieczności spełnienia wszystkich formalnych wymogów przy konstruowaniu dokumentu – opracowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór podania, które pobierzesz powyżej.
Jak umieścić dzieci w jednej klasie?
Zagadnienie „podanie dzieci w jednej klasie” wyszukiwane jest najczęściej na etapie rekrutacji do szkół, a także później, kiedy placówki udostępniają listy uczniów poszczególnych grup/klas.
Należy pamiętać więc, że procedurę umieszczenia dzieci w jednej klasie określa zwykle regulamin placówki lub regulamin procesu rekrutacji. To w tych dokumentach należy szukać informacji, które będą ważne w danej szkole.
W większości przypadków, podanie o umieszczenie dzieci w jednej klasie wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Rodzice nie mogą starać się o umieszczenie w jednej grupie więcej niż dwójki dzieci.
Natomiast odpowiednie pismo w tej sprawie zawsze składa się w sekretariacie szkoły, adresując je do dyrekcji szkoły, która podejmuje decyzję o przydziale kandydatów do poszczególnych grup. Zwykle odbywa się to na podstawie kolejności zgłoszeń.
W jakich przypadkach podanie o umieszczenie dzieci w jednej klasie będzie uzasadnione?
Pisemne podanie, żeby dzieci były w jednej klasie, może dotyczyć zarówno dzieci spokrewnionych, jak i obcych, ale takich, które już dobrze się znają – mieszkają po sąsiedzku, były razem w jednym przedszkolu, często spotykają się ze sobą ze względu na znajomość rodziców.
Przykładowo, dzieci umieszczone w jednej klasie będą:
- wspólnie dojeżdżać do szkoły,
- razem się uczyć,
- wspólnie odrabiać lekcje,
- uzupełniać wiedzę, kiedy jedno z nich będzie chore lub z innego powodu nieobecne w szkole.
Wspólne dojazdy do szkoły będą szczególnie ważne dla tych rodziców, którzy swoje pociechy do placówki muszą przywieźć własnym samochodem. Jest to wtedy rozwiązanie nie tylko oszczędniejsze, ale też wygodniejsze – opiekunowie mogą wypełniać ten obowiązek na zmianę.
Podanie o umieszczenie dzieci w jednej klasie może nawiązywać też do względów bardziej psychicznych, emocjonalnych. Dzieci, które dobrze się znają, mogą łatwiej zaadaptować się w nowym środowisku.
Czują się pewniej w obecności kogoś bliskiego. Jeśli rodzic wie, że jego pociecha nie najlepiej radzi sobie w takich sytuacjach, ma prawo dążyć do ułatwienia jej procesu adaptacji w nowej klasie, na kolejnym etapie edukacji.
Jak napisać wniosek o umieszczenie dzieci w jednej klasie?
Podanie o przyjęcie dzieci do tej samej klasy ma charakter formalny. Ponieważ jest kierowane do dyrektora placówki, warto zadbać, aby miało odpowiedni układ i zawierało wszystkie niezbędne elementy.
Kluczowa jest oczywiście argumentacja wniosku, ale pismo z brakami formalnymi nie będzie mogło zostać rozpatrzone. Należy pamiętać więc, że standardowy wniosek do dyrektora zawsze powinien zawierać;
- datę i miejsce sporządzenia,
- dane wnioskodawca – rodzica lub opiekuna dziecka niepełnoletniego,
- dane adresata wniosku – dyrektora szkoły,
- odpowiedni tytuł,
- treść pisma z danymi dzieci, których dotyczy wniosek,
- uzasadnienie,
- podpis wnioskodawcy.
Jak uzasadnić wniosek o umieszczenie dzieci w jednej klasie?
Podanie o przydzielenie do jednej klasy musi zostać bardzo starannie uzasadnione, ponieważ rozpatrująca je dyrekcja szkoły, wyrażając zgodę na umieszczenie dzieci w jednej grupie, jednocześnie musi zadecydować też o przeniesieniu innego ucznia, aby stworzyć w ten sposób miejsce dla dziecka wnioskodawcy.
Rozpatrujący pismo nie wyrazi więc zgody na przeniesienie, jeśli będzie to rozwiązanie nieuzasadnione, krzywdzące dla innych uczniów.
Powyżej zostały opisane przypadki, w których wniosek o umieszczenie dzieci w jednej klasie jest w pełni uzasadniony. Katalog możliwych przyczyn przeniesienia dziecka do konkretnej grupy nie jest jednak zamknięty.
Oto kilka przypadków, które uzasadniają umieszczenie dwójki dzieci w jednej klasie:
- podtrzymywanie więzi rodzinnych, czyli wnioskowanie o umieszczenie w jednej klasie rodzeństwa lub rodzeństwa przyrodniego, co często wiąże się nie tylko z emocjami (dzieci znają się, czują się przy sobie pewnie i bezpiecznie, a to ułatwia adaptację w nowej grupie), ale również z kwestiami technicznymi, ponieważ rodziny często mieszkają w jednym domu, na jednym osiedlu i mogą wspólnie dojeżdżać do szkoły, odrabiać razem lekcje, przekazywać sobie informacje,
- wspólne mieszkanie z dala od szkoły – dzieci, które mieszkają w jednym sąsiedztwie za to z dala od szkoły, czyli na wsi czy na obrzeżach miasta, powinny móc wspólnie dojeżdżać do szkoły, a także dzielić się lekcjami, kiedy jedno z nich jest nieobecne.
Grupowe podanie o umieszczenie dzieci w tej samej klasie?
Pozwala to znającym się maluchom razem rozpocząć edukację w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Jest to uzasadnione nie tylko chęcią zapewniania im możliwości pogłębiania przyjaźni, ale również zadbania o to, by kontynuowały edukację, zaczynając z tego samego poziomu.
Również rodzice dzieci urodzonych w tym samym roku powinni wziąć pod uwagę możliwość złożenia takiego podania. Jeśli mali uczniowie będą w jednej klasie, pokryją się ich plany lekcji i spotkania rodziców z nauczycielami. Będzie to zatem bardzo praktyczne rozwiązanie.
Podobne wzory pism:
- Opinia o pracy dyrektora szkoły – przykład
- Skarga do Kuratorium Oświaty – wzór
- Prośba nauczyciela o przeniesienie do innej szkoły wzór
- Przykładowa opinia Rady Pedagogicznej o pracy Dyrektora Szkoły – wzór
- Petycja o zmianę nauczyciela PRZYKŁAD – wzór
- Wzór wniosku do sądu o umieszczenie dziecka w ośrodku wychowawczym
Pokrewne produkty
- Prawo rodzinne i opiekuńcze
Pozew o rozwód z orzeczeniem wyłącznej winy – wzór
Oceniony 0 na 5.16.00 zł