Czy można odwołać wizytę w urzędzie pracy jeśli termin wizyty koliduje mi z wyjazdem za granicę? czy lepiej przegapić wizytę w PUP i dopiero później napisać usprawiedliwienie do urzędu pracy? Chyba nie mogę teraz powiedzieć w urzędzie pracy, że wyjeżdżam za granicę i nie będzie mnie na spotkaniu, bo od razu wykreślą mnie z listy osób bezrobotnych…
Gdy bezrobotny nie stawi się w określonym czasie w urzędzie, może ponieść konsekwencje, gdyż urząd uzna, że zainteresowany nie potwierdził gotowości do podjęcia pracy.
To oznacza, że urząd wykreśli bezrobotnego z rejestru z dniem, w którym powinien się on stawić we właściwym urzędzie.
Osoba ujęta w ewidencji urzędu pracy, która nie zgłosi się we wskazanym terminie, ma siedem dni na usprawiedliwienie swojej nieobecności.
Jeżeli bezrobotny zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy z jakiegoś powodu nie zgłosił się w wyznaczonym terminie oraz nie poinformował o przyczynie swej nieobecności urząd, a dodatkowo, jeżeli nastąpiło to już po raz kolejny, powinien liczyć się z tym, iż zostanie pozbawiony statusu osoby bezrobotnej.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy bezrobotny nie stawi się urzędzie, ale będzie chciał swoją nieobecność usprawiedliwić.
Każdy bezrobotny ma siedem dni na usprawiedliwienie (wzór pisma usprawiedliwiającego pobierzesz poniżej) się pamiętając, że nie każdy powód nieobecności będzie za taki uznany, natomiast wszelkie zdarzenia losowe lub choroby na pewno zostaną usprawiedliwione przez właściwy urząd.