ZnajdzParagraf.pl

Zgodnie z przepisami, pracodawca nie może zatrudniać pracowników na warunkach nieproporcjonalnych względem ilości realnie wykonywanych obowiązków.

Oznacza to, że niezgodne z prawem jest zawieranie z pracownikiem umowy na część etatu, jeśli wykonuje on tyle samo pracy, co pracownik zatrudniony na cały etat.

Zmiana etatu z ½ na cały w takim przypadku jest więc w pełni uzasadniona i pracodawca nie ma prawa odrzucić wniosku pracownika w tej sprawie.

Co ważne, zmiana etatu z ½ na cały może być inicjatywą zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Za zgodą obu stron, czyli za pomocą porozumienia zmieniającego, można zmienić warunki pracy i płacy, sporządzając aneks do umowy.

Natomiast pracodawca ma też możliwość przedstawienia pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy. Jeśli ten je odrzuci, umowa o pracę zostanie rozwiązana wraz z upływem okresu wypowiedzenia. 

Dokument, jakim jest wzór zmiany etatu z ½ na cały to zgodne oświadczenie woli pracownika i pracodawcy, czyli porozumienie zmieniające, w którym obie strony wspólnie ustalają nowe warunki świadczenia pracy – nie tylko wyższy wymiar czasu pracy, ale też proporcjonalnie wyższe wynagrodzenie. 

zmiana-etatu-z-1-2-na-caly-wzor
Zmiana etatu z 1/2 na cały - wzór
16.00