ZnajdzParagraf.pl

Skarga do kuratorium – czy warto? (+wzory skarg)

Skarga do kuratorium – czy warto? (+wzory skarg)

Czy warto złożyć skargę do kuratorium oświaty? To pytanie, które powinien zadać sobie każdy rodzic ucznia, zanim wystąpi z oficjalnym pismem do kuratora oświaty. Złożenie skargi do kuratorium skutkuje przeprowadzeniem w szkole kontroli i wydaniem jej dyrektorowi zaleceń obligatoryjnych do realizacji.

Nie wszystkie sprawy podlegają jednak pod bezpośredni nadzór kuratorium. Większość problemów związanych z trudnymi uczniami czy nauczycielami należy zgłaszać do dyrektora placówki, który odpowiada za bezpieczeństwo i porządek w swojej szkole lub do rzecznika dyscyplinarnego. Kiedy skarga do kuratorium oświaty może okazać się dobrym rozwiązaniem i jak ją napisać, aby przyniosła oczekiwane skutki?

Poniżej pobierzesz gotowy wzór skargi, który wystarczy jedynie uzupełnić:

Kuratorium oświaty a nadzór nad szkołami

Skarga na szkołę do kuratorium będzie zasadna, jeśli dotyczy tych aspektów działalności placówek oświatowych, nad którymi nadzór pedagogiczny sprawuje kurator oświaty.

Zadaniem kuratorium jest sprawdzanie, czy szkoły:

  • realizują podstawę programową,
  • realizują ramowe plany nauczania,
  • przestrzegają zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów,
  • przestrzegają zasad prowadzenia egzaminów, również poprawkowych,
  • przestrzegają statutu placówki i przepisów dotyczących obowiązku szkolnego,
  • przestrzegają praw ucznia i praw dziecka, a także obowiązku upowszechniania wiedzy o tych prawach,
  • zapewniają uczniom bezpieczne i higieniczne warunków do nauki, opieki i wychowania.

Poza tym należy pamiętać, że skarga do kuratorium na przedszkole czy szkołę powinna zostać złożona dopiero wtedy, kiedy skarga do dyrektora szkoły czy organu nadzorującego (Rady Gminy) okazała się nieskuteczna. Pisma do kuratorium oświaty warto traktować bowiem jako ostateczność.

Rodzice dosyć często nadużywają możliwości składania skarg bezpośrednio do kuratorium oświaty. Z danych statystycznych wynika, że z roku na rok takich pism wpływa do kuratorów coraz więcej. Najczęściej dotyczą one:

  • agresywnych uczniów i przemocy rówieśniczej,
  • nieprzestrzegania zasad oceniania przez nauczycieli,
  • łamania praw ucznia i praw dziecka,
  • nieprawidłowości w zatrudnianiu pracowników szkoły przez dyrektora,
  • częstych zmian kadry pedagogicznej.

Czasami do kuratorium wpływają również skargi na niewłaściwy podział uczniów na grupy czy na niekorzystny rozkład zajęć. Jak łatwo się domyślić, nie są to problemy, którymi powinno zajmować się kuratorium.

Pisma do tego organu warto kierować w przypadku poważniejszych spraw jak nieprawidłowe udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, niewłaściwe realizowanie podstawy programowej czy niezapewnianie dzieciom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Kolejność składania skarg w systemie oświaty

Jak zostało wspomniane ani skarga na dyrektora szkoły do kuratorium, ani skarga na nauczyciela do kuratorium nie powinny być pierwszymi działaniami, jakie podejmuje rodzic w przypadku problemów.

Jeśli sprawa dotyczy trudnego, agresywnego ucznia, czy nauczyciela, który łamie postanowienia statutu szkoły, w pierwszej kolejności należy zgłosić taką sytuację dyrektorowi placówki (zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo oświatowe), który odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i nadzoruje pracę zatrudnionych nauczycieli.

Przed wniesieniem oficjalnej skargi lub petycji do dyrektora szkoły, rodzic – wraz z innymi rodzicami – może porozmawiać o problemie na przykład ze szkolnym pedagogiem czy wychowawcą klasy.

Kolejnym krokiem będzie pismo do dyrektora szkoły, które obliguje go do rozpatrzenia skargi i podjęcia konkretnych działań. Jeżeli to właśnie postępowanie kierującego placówką budzi zastrzeżenia, skargę na dyrektora należy złożyć do organu nadzorującego – do Rady Gminy. Dopiero kiedy te metody zawiodą, z problemami należy zgłosić się do kuratora.

Skarga do kuratorium może dotyczyć:

  • nieprawidłowego przebiegu procesu kształcenia,
  • efektów działalności dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej placówki oświatowej.

Co ważne, jeśli rodzic zdecyduje się pominąć opisane wyżej kroki, kuratorium oświaty może uznać jego pismo za próbę przyspieszenia osiągnięcia celów skarżącego. W takim przypadku najprawdopodobniej przekieruje skargę do odpowiedniego podmiotu, np. do dyrektora.

Jak napisać skargę do kuratorium?

Jeśli rodzic mimo wszystko podejmuje decyzję o złożeniu skargi bezpośrednio do kuratorium lub gdy jego skargi do dyrektora szkoły nie zostały rozpatrzone zgodnie z oczekiwaniami, swój problem może skierować do kuratora oświaty, zgłaszając go ustnie lub pisemnie (najlepiej wybrać formę pisemną).

W przygotowaniu odpowiedniego pisma pomocny będzie nasz wzór skargi do kuratorium oświaty, natomiast w przypadku, kiedy rodzic wolałby osobiście porozmawiać z kuratorem lub wicekuratorem, może skontaktować się z nimi telefonicznie lub udać się na rozmowę w godzinach przyjęć interesantów (po uprzednim umówieniu się na wizytę).

Jak napisać pismo do kuratorium oświaty? Pisemna skarga pełni rolę dowodową, ale rozpatrzeniu podlega tylko wtedy, kiedy jest skargą imienną. Dokument należy zaadresować do Kuratorium Oświaty lub do Delegatur Kuratorium Oświaty.

W piśmie uwzględnia się:

  • datę i miejsce sporządzenia skargi,
  • dane skarżącego, wraz z danymi kontaktowymi,
  • dane adresata pisma,
  • treść skargi z opisem problemu i wskazaniem szkoły/osoby, której dotyczy,
  • podpis.

Należy mieć na uwadze, że anonimowe skargi do kuratorium mogą pozostać bez rozpatrzenia. Jeśli zaś rodzic złoży skargę imienną, kuratorium będzie zobowiązane udzielić pisemnej odpowiedzi na jego zgłoszenie w ciągu miesiąca od dnia otrzymania pisma.

Czym skutkuje skarga do kuratorium?

Wniesienie skargi do kuratorium często oznacza przeprowadzenie w szkole kontroli wizytatora, który sprawdzi zgodność funkcjonowania szkoły, oraz czy opisany przez skarżącego problem faktycznie istnieje.

Pracownik kuratorium upewni się też, czy szkoła funkcjonuje zgodnie z przepisami organu sprawującego nadzór pedagogiczny i czy w statucie szkoły nie ma żadnych sprzeczności.

Przeprowadzi rozmowy z dyrekcją, wychowawcą danej klasy, innymi nauczycielami. Jego obowiązkiem będzie też sprawdzenie, czy uczniom udzielono wymaganej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

W oparciu o wyniki takiej kontroli wydane zostaną zalecenia, które dyrektor szkoły musi zrealizować (są one dla dyrektora szkoły obligatoryjne do realizacji). Jeśli wizytacja wykaże fakt łamania przepisów, nauczyciel czy dyrektor mogą zostać ukarani, na przykład zwolnieniem z pracy z zakazem zatrudnienia.

Często skutkiem kontroli kuratorium jest też wszczęcie postępowania dyscyplinarnego lub wymierzenie kary nagany dla nauczyciela bądź dyrektora szkoły.

Przepisy, które warto znać:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków.

Podsumowując

Kuratorium Oświaty sprawuje nadzór pedagogiczny nad szkołami publicznymi, jak i niepublicznymi placówkami – jasno o tym mówi ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) – ustawa dość jasno i jednoznacznie precyzuje zakres tego nadzoru.

Jeśli chcesz złożyć skargę na ucznia, nauczyciela bądź na inny personel szkoły, warto w pierwszej kolejności złożyć pisemną skargę do dyrektora szkoły, czas rozpatrzenia takiej skargi przez dyrektora placówki to 14 dni od daty wpłynięcia skargi.

Skarga na nauczyciela czy też dyrektora szkoły do organu prowadzącego powinna być sporządzona w formie pisemnej.

Spis treści

O autorze