Zmniejszenie etatu ma związek z warunkami pracy i płacy, ustalonymi w umowie. Decyzję w takiej sprawie pracownik i pracodawca muszą podjąć zgodnie, aby zmienić warunki pracy za pomocą porozumienia, czyli aneksu do umowy.
Jeśli pracownik złoży wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy na ¾ etatu, pracodawca nie ma obowiązku wyrażenia zgody na prośbę osoby zatrudnionej, chyba że jest ona uprawniona do korzystania z urlopu wychowawczego.
Pracodawca ma większe możliwości, jeśli chodzi o zmianę wymiaru czasu pracy pracownika. Może wręczyć mu wypowiedzenie zmieniające z propozycją zmniejszenia etatu, a wtedy pracownik ma tylko dwa dostępne rozwiązania – zaakceptować zmiany lub zrezygnować z pracy.
Natomiast pracowniczy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy na ¾ etatu nie jest dla przełożonego niczym zobowiązującym – można odrzucić go bez konsekwencji pod warunkiem, że wnioskodawca nie jest rodzicem uprawnionym do urlopu wychowawczego.
Jak przygotować wniosek o obniżenie etatu? Najprościej wykorzystać do tego celu nasz wzór wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy na 3/4 etatu, wypełniając dokument własnymi argumentami, które przekonają pracodawcę do wyrażenia zgody na wprowadzenie takich zmian w warunkach pracy i płacy.
Pokrewne produkty
- Prawo rodzinne i opiekuńcze
Pozew o alimenty wraz z zabezpieczeniem roszczenia – wzór
Oceniony 0 na 5.16.00 zł