Likwidację spółki rozpoczyna się pod warunkiem, że wystąpiła jedna z przyczyn, która umożliwia takie rozwiązanie, na przykład ogłoszenie upadłości lub przyczyna przewidziana w umowie spółki.
Likwidacja spółki z o.o. rozpoczyna się uchwałą wspólników o rozwiązaniu spółki. Taką uchwałę sporządza się w formie aktu notarialnego.
Wzór likwidacji spółki z o.o. to wzór uchwały, która wskazuje likwidatorów – zwykle członków zarządu spółki. Warto pamiętać, że uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki zapada większością ⅔ głosów.
Likwidacja spółki wymaga zgłoszenia podjęcia uchwały do sądu rejestrowego. Obowiązku tego dopełnia wyznaczony likwidator spółki.
Kolejne kroki, jakie przewiduje likwidacja spółki z o.o. to ogłoszenie otwarcia likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz wezwanie wierzycieli do zgłoszenia ich wierzytelności.
Później likwidatorzy przechodzą do czynności bezpośrednio prowadzących do likwidacji spółki, czyli zamykają jej interesy bieżące, ściągają wierzytelności, wypełniają zobowiązania i upłynniają majątek spółki.